Mollë të karamelizuara të ëmbëlsirave të Halloween me qumësht dhe sheqer

Mollë të karamelizuara të ëmbëlsirave të Halloween me qumësht dhe sheqer

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo ëmbëlsirë e lehtë e karamelizuar me mollë do të duket shumë mbresëlënëse në një festë të Halloween-it. është një ide frutash për Halloween që është veçanërisht e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mollë të karamelizuara të ëmbëlsirave të Halloween me qumësht dhe sheqer
Mollë të karamelizuara të ëmbëlsirave të Halloween me qumësht dhe sheqer

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo ëmbëlsirë e lehtë e karamelizuar me mollë do të duket shumë mbresëlënëse në një festë të Halloween-it. është një ide frutash për Halloween që është veçanërisht e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 4-5 mollë, jeshile
 • 300ml ujë
 • 3-5 kube akulli
 • 125ml qumësht
 • 250g sheqer
 • 1-2 pika ngjyrues i zi ushqimor
 • 1 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Shpëlajini dhe thani mollët dhe futni një shkop druri në secilën mollë.
 2. Vendosni mollët në frigorifer për 10-15 minuta në mënyrë që karameli të forcohet më mirë mbi mollët.
 3. Hidhni ujin e ftohtë në një enë dhe shtoni kube akulli .
 4. Qemeshtin e hedhim ne nje tenxhere, shtojme sheqerin dhe ngjyren ushqimore.
 5. Qmeshtin e ziejme dhe e ziejme ne zjarr te ulet per 8-10 minuta duke e perzier vazhdimisht.
 6. Per te provuar nese karameli eshte gati vendosim në ujë të akullt japin. Karameli i përfunduar nuk përhapet dhe rrokulliset lehtësisht në një top.
 7. Pushoni mollën në karamel dhe përdridheni.
 8. Mollët e përfunduara vendosini në një pjatë të lyer me vaj vegjetal.
 9. Kur karamelja të jetë ftohur, shtoni karamele mollët vendosini në frigorifer për 90-120 minuta.

Vegla

 • hell druri
 • tas
 • pjatë
 • tenxhere