Mollë të mbushura me sallatë pule dhe djathë

Mollë të mbushura me sallatë pule dhe djathë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Mollët e mbushura me pulë dhe djathë janë të pazakonta dhe kanë shije të mrekullueshme. Mishi zihet dhe pritet në copa të vogla. Mollët hidhen me lugë dhe copëtohen. E përzier me djathë të grirë, përzierja hidhet në mollë. Ky meze i shijshëm me siguri do t’u bëjë përshtypje mysafirëve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mollë të mbushura me sallatë pule dhe djathë
Mollë të mbushura me sallatë pule dhe djathë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Mollët e mbushura me pulë dhe djathë janë të pazakonta dhe kanë shije të mrekullueshme. Mishi zihet dhe pritet në copa të vogla. Mollët hidhen me lugë dhe copëtohen. E përzier me djathë të grirë, përzierja hidhet në mollë. Ky meze i shijshëm me siguri do t’u bëjë përshtypje mysafirëve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Meze | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 kofshët e pulës
 • 150 gr djathë të përpunuar
 • 6 mollë, të tharta-të ëmbla
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije
 • Majonezë, për shije

Udhëzime

 1. Vendosni mishin në një tenxhere dhe derdhni ujë mbi të.
 2. E gatuajeni derisa të zbutet.
 3. Haqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.
 4. Prejeni në copa të vogla.
 5. Djathin e grini në rende ose e prisni në copa.
 6. Prisni çerekun e sipërm të mollëve.
 7. Luleni mishin me një lugë në mënyrë që të mbeten vetëm mure të holla.
 8. Prisni mishin dhe copat e sipërme.
 9. Përzieni pulën dhe djathin në një tas.
 10. Kripë, piper dhe rregulloni majonezën.
 11. Përzierjen e derdhni në lëkurat e mollës.
 12. Rrendisim mollët e mbushura në një pjatë dhe shërbejmë si fillim.

Gjoksi i pulës gjithashtu funksionon mirë në këtë sallatë. Për ta bërë meze të duket më e larmishme, mund të përdoren mollë jeshile dhe të kuqe.

Vegla

 • tepsi
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • lugë
 • rende
 • të shtëna
 • pjatë