Mollë të pjekura aromatike me verë dhe boronicë

Mollë të pjekura aromatike me verë dhe boronicë

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Vera, kanella, arrëmyshk dhe lëvozhga e limonit i japin frutave një aromë magjike. Mollët e pjekura me verë dhe boronicë janë ëmbëlsira perfekte për një mbrëmje komode. Për këtë, mollët mbushen me manaferrat dhe piqen me verë në furrë. Gati 30 minuta në furrë dhe ëmbëlsirën mund ta shijoni të ngrohtë ose pak të ftohur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mollë të pjekura aromatike me verë dhe boronicë
Mollë të pjekura aromatike me verë dhe boronicë

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Vera, kanella, arrëmyshk dhe lëvozhga e limonit i japin frutave një aromë magjike. Mollët e pjekura me verë dhe boronicë janë ëmbëlsira perfekte për një mbrëmje komode. Për këtë, mollët mbushen me manaferrat dhe piqen me verë në furrë. Gati 30 minuta në furrë dhe ëmbëlsirën mund ta shijoni të ngrohtë ose pak të ftohur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 240 ml verë e bardhë, gjysmë e thatë
 • ¹⁄4 lugë kanellë
 • ¹⁄4 lugë arrëmyshk
 • 2 lugë gjelle sheqer
 • 3-4 mollë
 • 50-70 g boronicë, të thata
 • ¹⁄₂ limon
 • sheqer pluhur , sipas shijes

Udhëzime

 1. Përzieni verën, erëzat dhe sheqerin së bashku në një tas.
 2. Preni të tretën e sipërme të mollëve.
 3. Mollët i grisni nga bërthama dhe mbushni me boronicat.
 4. Frutat i vendosni në një tavë të vogël.
 5. Shtoni mollëve pak verë, pjesa tjetër Hidheni në enë.
 6. Spërsi spërkatni lëkurën e grirë të limonit.
 7. Mbuloni frutat me kapakët e prerë.
 8. Tavën e tavës e vendosni në furrë dhe e pjekim në 190 °C për rreth 35-40 minuta.
 9. Shtypni pak verë nga Spërkatni sipër mollëve.
 10. Më pas hiqeni nga furra dhe lërini të ftohen pak ose shërbejini të nxehta.
 11. Mollët e pjekura i spërkatni me sheqer pluhur kur i shërbeni.

Vegla

 • tas
 • thikë
 • tavë