Mollë të pjekura me fruta me banane, nenexhik dhe reçel

Mollë të pjekura me fruta me banane

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Ato me mbushje reçeli bananeje janë një recetë ëmbëlsirë dimërore për ditët kur keni nevojë për diçka të shpejtë. Ëmbëlsira ka shije tepër të shijshme dhe nuk keni nevojë për shumë përbërës. Mollët e pjekura të buta janë të mbushura me banane frutash dhe reçel. Reçeli i shtuar u jep mollëve të pjekura një notë pikante, pak të ëmbël dhe të thartë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mollë të pjekura me fruta me banane
Mollë të pjekura me fruta me banane

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Ato me mbushje reçeli bananeje janë një recetë ëmbëlsirë dimërore për ditët kur keni nevojë për diçka të shpejtë. Ëmbëlsira ka shije tepër të shijshme dhe nuk keni nevojë për shumë përbërës. Mollët e pjekura të buta janë të mbushura me banane frutash dhe reçel. Reçeli i shtuar u jep mollëve të pjekura një notë pikante, pak të ëmbël dhe të thartë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 5 mollë
 • 1 banane
 • 3-4 lugë reçel, ose reçel
 • sheqer pluhur, për shije
 • mente, për shije

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Lani mollët.
 3. Prisni bërthamat me një bërthamë molle.
 4. Prisni pjesën e sipërme rreth kërcellit për të krijuar një kapak.
 5. Gdhendni pak mollët.
 6. Den Prisni pak pjesën e poshtme në mënyrë që mollët të qëndrojnë mirë.
 7. Qrojini bananet.
 8. Pritini ato në një enë me pirun.
 9. Shtoni reçelin, përzieni mirë.
 10. Mbushni mollët në mënyrë të barabartë me këtë përzierje .
 11. Me kapakë të prerë Mbulojini.
 12. Mollët e mbushura vendosini në një tavë.
 13. Hidhni pak ujë në enë.
 14. Mollët e pjekura i gatuani në furrë për rreth 25-30 minuta derisa të jenë të bukura dhe të buta. .
 15. I heqim nga furra dhe e servirim .
 16. Para se t’i servirim pudrosim mollet e pjekura me sheqer pluhur dhe dekorojme me nenexhik.

Vegla

 • lugë gjelle
 • thërthyes mollës
 • thikë
 • tas
 • pirun
 • tavë
 • sitë