Mollë të pjekura të buta me rrush të thatë, arra dhe mjaltë në brumë

Mollë të pjekura të buta me rrush të thatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Mollë të buta të mbushura me rrush të thatë dhe arra dhe të fshehura nën një shtresë pastiçerie ngjyrë kafe të artë. Sheqeri kaf karamelizohet gjatë pjekjes, duke i bërë edhe më të shijshëm dhe të ëmbël.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mollë të pjekura të buta me rrush të thatë
Mollë të pjekura të buta me rrush të thatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Mollë të buta të mbushura me rrush të thatë dhe arra dhe të fshehura nën një shtresë pastiçerie ngjyrë kafe të artë. Sheqeri kaf karamelizohet gjatë pjekjes, duke i bërë edhe më të shijshëm dhe të ëmbël.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250 g miell, + për spërkatje
 • 1 lugë kripë
 • 150 g gjalpë, + 2 lugë për lyerje
 • 320 ml ujë, për shurupin e thjeshtë
 • 4-5 lugë ujë, për brumin
 • 6 mollë
 • 1 grusht rrush të thatë
 • 1 grusht arra
 • 500g sheqer kaf
 • 50g mjaltë, për servirje

Udhëzime

 1. Përzieni miellin dhe kripën në një tas.
 2. Shtoni kube gjalpi të ftohtë dhe përzieni në një procesor ushqimi në thërrime.
 3. Hidhni 4-5 lugë ujë.
 4. Përdorni një pirun për të trazuar brumin . Ndërsa brumi trashet, formojeni në një top.
 5. E shtrini brumin në një sipërfaqe pune të lyer me miell.
 6. Ndajeni në gjashtë katrorë të barabartë.
 7. Die Lërini mollët të plota dhe grijini ato me një bërthamë molle.
 8. Mbushim mollët me një përzierje rrushi të thatë dhe arra të grira.
 9. Vendosni secilën mollë në një copë brumë.
 10. Tërhiqni qoshet e kundërta të brumit dhe lidhni dhe shtypini së bashku.
 11. Vendosni mollët në brumë në një tavë të lyer me yndyrë.
 12. Hidhni sheqerin dhe 320 ml ujë në një tenxhere.
 13. Veni të ziejnë duke e përzier vazhdimisht derisa të tretet sheqeri.
 14. Hidhni shurup me kujdes mbi mollët.
 15. The Piqini mollët e pjekura në 220 °C për rreth 40 minuta.
 16. Gjatë kësaj kohe karamelin nga kallep e derdhni 2-3 herë mbi mollë. kafe dhe mollët të buta.
 17. Për të kontrolluar, mund të përdorni një pirun në mollët e pjekura prick.

Shërbejeni të ngrohtë ose të ftohur me mjaltë.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • tas
 • thikë rrokullisje
 • thikë
 • tavë
 • thyes molle
 • tenxhere
 • lugë përzierje