Muesli i shijshëm Bircher me kos, tërshërë dhe mollë

Muesli i shijshëm Bircher me kos

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Bircher muesli është një i mrekullueshëm. Muesli Bircher mund të përgatitet në mbrëmje dhe të shërbehet për mëngjes në mëngjes. Mueslit Bircher mund t’i shtohen arra të ndryshme, fruta të thata, manaferra, chia ose fara liri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Muesli i shijshëm Bircher me kos
Muesli i shijshëm Bircher me kos

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Bircher muesli është një i mrekullueshëm. Muesli Bircher mund të përgatitet në mbrëmje dhe të shërbehet për mëngjes në mëngjes. Mueslit Bircher mund t’i shtohen arra të ndryshme, fruta të thata, manaferra, chia ose fara liri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: mëngjes | Kuzhina: Receta zvicerane

Përbërës

 • 40 g tërshërë të mbështjellë
 • 100 g kos të thjeshtë
 • 25 ml qumësht
 • 1 lugë mjaltë
 • 10 g manaferra, të thata, rrush të thatë, boronicë, goji berries
 • ½ mollë
 • ½ lugë çaji lëng limoni
 • 10 g arra

Udhëzime

 1. Përzieni jogurtin me qumësht, mjaltë, tërshërë të mbështjellë dhe manaferrat e thata në një enë.
 2. E vendosim masën e kosit në frigorifer gjatë natës.
 3. Arrat i presim në copa të vogla.
 4. Mollën e qërojmë, e presim në copa të vogla dhe përzieni me lëngun e limonit.
 5. Përzieni arrat dhe mollën në muesli Bircher dhe shijojeni për mëngjes.

Vegla

 • tas
 • lugë përzierje
 • thikë