Mus ëmbëlsirë për Halloween me fantazma beze dhe biskota me çokollatë

Mus ëmbëlsirë për Halloween me fantazma beze dhe biskota me çokollatë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 460 minuta

Një trajtim drithërues në natën e Halloween me një shije të lehtë drithëruese. Ai me pije alkoolike beze ka shije kremoze, çokollatë dhe të ajrosur! I përgatitur paraprakisht, mousse mund të shërbehet mirë si një ëmbëlsirë Halloween.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mus ëmbëlsirë për Halloween me fantazma beze dhe biskota me çokollatë
Mus ëmbëlsirë për Halloween me fantazma beze dhe biskota me çokollatë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 460 minuta

Një trajtim drithërues në natën e Halloween me një shije të lehtë drithëruese. Ai me pije alkoolike beze ka shije kremoze, çokollatë dhe të ajrosur! I përgatitur paraprakisht, mousse mund të shërbehet mirë si një ëmbëlsirë Halloween.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia, Piqe | Menu: Desserts | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

Mousse

 • 3 vezë
 • 125g çokollatë e zezë
 • 10g gjalpë
 • 1/2 filxhan krem
 • 3 lugë gjelle sheqer pluhur

Meringe spirits dhe mbushje

 • 2 të bardha veze
 • 1 lugë gjelle ujë
 • 1 majë kripë
 • 100 gr sheqer
 • 100 gr sheqer pluhur
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • Çokollatë, e lëngshme, për dekorim
 • 100 gr biskota çokollatë të grimcuara

Udhëzime

Përgatisni marengat

 1. Rrihni të bardhat e vezëve me 1 lugë gjelle ujë dhe pak kripë.
 2. Shtoni gradualisht sheqerin dhe sheqerin pluhur dhe i rrahim derisa të shkëlqejnë.
 3. Shtoni 1 lugë lëng limoni dhe përzieni. në një qese tubash.
 4. Shironi grumbuj të vegjël “fantazmash” në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 5. Lërini marengat të thahen në furrë në temperaturën rreth 80°C dhe ajrin qarkullues për rreth 2 orë.
 6. Lyejini sytë e fantazmave me çokollatë.

përgatisni shkumën

 1. Ndani të bardhat e vezëve nga të verdhat.
 2. Në një enë të veçantë përzieni të verdhat me një blender.
 3. Shkrini çokollatën dhe gjalpin në një enë rezistente ndaj nxehtësisë. .
 4. Lërini të ftohen.
 5. Rrahim kremin derisa të forcohet.
 6. Den Shtojmë sheqerin pluhur në të bardhën e vezës dhe i rrahim derisa të forcohen. Përzierja e lëngshme e çokollatës dhe gjalpit duhet të jetë ende pak e ngrohtë, por jo shumë e nxehtë.
 7. Vendosni çokollatën në d E trazojmë kremin dhe përzierjen e të verdhës së vezës.
 8. Shtoni ¼ e të bardhave dhe përziejeni butësisht.
 9. Shtoni të bardhat e mbetura të vezëve dhe përzieni derisa të keni një shkumë të ajrosur dhe homogjene.
 10. Musin e derdhni në 4 gota të vogla.
 11. Për të paktën 5 vendoseni në frigorifer për orë të tëra, mundësisht gjatë natës.
 12. Zbukuroni mousse-in me biskota çokollate të grimcuar dhe pije alkoolike beze dhe shërbejeni si ëmbëlsirë Halloween.

Vegla

 • Përzierës dore
 • Tasë
 • Gaza të vogla ëmbëlsire
 • Lugë
 • Enxhere
 • Tasi rezistent ndaj nxehtësisë
 • Spatula