Mus i shpejtë me çokollatë me tofu dhe kafe

Mus i shpejtë me çokollatë me tofu dhe kafe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kjo recetë është perfekte për këdo që shikon figurën e tyre, por i pëlqen ëmbëlsirat e shijshme. Këtu përdoren tofu të butë dhe kafe. Jo vetëm e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur, kjo ëmbëlsirë përmban aq pak kalori sa mund ta hani çdo ditë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mus i shpejtë me çokollatë me tofu dhe kafe
Mus i shpejtë me çokollatë me tofu dhe kafe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kjo recetë është perfekte për këdo që shikon figurën e tyre, por i pëlqen ëmbëlsirat e shijshme. Këtu përdoren tofu të butë dhe kafe. Jo vetëm e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur, kjo ëmbëlsirë përmban aq pak kalori sa mund ta hani çdo ditë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Amerika Qendrore | Përgatitja: Ngrohja, mikrovalë | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 150 g tofu
 • 75 g çokollatë të zezë
 • 150 ml kafe, ose qumësht
 • zëvendësues sheqeri, sipas shijes, sipas dëshirës
 • nenexhik, për zbukurim

Udhëzime

 1. Prisni tofu në kubikë të vegjël.
 2. Çokollatën e thyeni në copa të vogla.
 3. Shkrijeni në një kazan të dyfishtë ose në mikrovalë.
 4. Përzieni tofu me çokollatën në një tas.
 5. Shtoni kafe ose qumësht.
 6. Pas perziejme shijen me zevendesuesin e sheqerit te deshiruar.
 7. I perziejme te gjitha bashke qe te formohet nje mase e lemuar dhe homogjene.
 8. Musin e derdhim ne gota te vogla ose kallepe.
 9. E leme mus-in e cokollates te ftohet ne frigorifer per rreth 30- 45 minuta.
 10. Më pas zbukurojeni shkumën me nenexhik shërbejeni si ëmbëlsirë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan
 • tas
 • kavanoza