Mus manaferrë kremoz i bërë nga vetëm 2 përbërës

Mus manaferrë kremoz i bërë nga vetëm 2 përbërës

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Kjo ëmbëlsirë tepër e shijshme është shumë e lehtë për t’u bërë dhe mund të bëhet edhe nga një fëmijë. Megjithatë, mousse me manaferrat e bërë nga vetëm 2 përbërës është shumë aromatike, e ajrosur dhe e butë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mus manaferrë kremoz i bërë nga vetëm 2 përbërës
Mus manaferrë kremoz i bërë nga vetëm 2 përbërës

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Kjo ëmbëlsirë tepër e shijshme është shumë e lehtë për t’u bërë dhe mund të bëhet edhe nga një fëmijë. Megjithatë, mousse me manaferrat e bërë nga vetëm 2 përbërës është shumë aromatike, e ajrosur dhe e butë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 1 l komposto me kokrra të kuqe
 • 4 lugë bollgur

Udhëzime

 1. E vendosim komposton me kokrra të kuqe në një tenxhere për rreth 5 minuta.
 2. Hidhni ngadalë bollgurin duke e trazuar.
 3. Mund të përdorni pije me lëng frutash në vend të kompostës.
 4. Bëjeni shkumën në temperaturë të ulët per afersisht 5-7 duke e perzier vazhdimisht Ziejme per disa minuta.
 5. Më pas lëreni të ftohet pak për 10-15 minuta.
 6. Përziejeni shkumën me mikser për rreth 5-10 minuta derisa të bëhet e lehtë, kremoze dhe i ajrosur.
 7. Musin e manave e derdhni në tasa të vogla ëmbëlsirash, e mbuloni me film ngjitës.
 8. E vendosim në frigorifer për rreth 2-3 orë që të ftohet.
 9. Musin e manave e shërbejmë si ëmbëlsirë ose thjesht si meze.

Vegla

 • Tavë
 • Lugë druri
 • Lugë
 • Mikser
 • Enë ëmbëlsire