Musaka greke me mish qengji të grirë dhe patëllxhan

Musaka greke me mish qengji të grirë dhe patëllxhan

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Lazanja greke të kujton disi lasagna italiane, por tradicionalisht bëhet me mish dhe patëllxhan në vend të fletëve të makaronave. Moussaka me patëllxhan është një shembull i mrekullueshëm i kuzhinës tradicionale greke. Në thelb është një tavë perimesh me mish viçi të bluar të skuqur dhe një salcë beshamel kremoze të mbushur me djathë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Musaka greke me mish qengji të grirë dhe patëllxhan
Musaka greke me mish qengji të grirë dhe patëllxhan

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Lazanja greke të kujton disi lasagna italiane, por tradicionalisht bëhet me mish dhe patëllxhan në vend të fletëve të makaronave. Moussaka me patëllxhan është një shembull i mrekullueshëm i kuzhinës tradicionale greke. Në thelb është një tavë perimesh me mish viçi të bluar të skuqur dhe një salcë beshamel kremoze të mbushur me djathë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 ½ kg patëllxhanë
 • 3 lugë gjelle kripë
 • 4 lugë vaj ulliri
 • 2 qepë
 • 600 g mish qengji të grirë
 • 125 ml ujë
 • 1 lugë sheqer
 • piper, sipas shijes
 • arrëmyshk, për shije
 • 6 lugë bukë thërrime
 • 500 g domate
 • 100 g djathë

Salcë beshamel

 • 50 g gjalpë
 • 5 lugë miell
 • 375 g qumësht
 • 3 vezë
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Pëtojeni patëllxhanët në feta.
 2. Skuqini në një tigan me 2 lugë vaj derisa të gatuhet përgjysmë.
 3. Qepni në kubikë qepën dhe kaurdisni me mishin e grirë në 2 lugë vaj.
 4. Shtoni ujin, erëzat dhe thërrimet e bukës. mishi i grire .
 5. I perziejme mire te gjitha dhe i ziejme ne zjarr mesatar per 10 minuta.
 6. Preto domatet.
 7. Patellxhanet i vendosim ne nje tave.
 8. Sperkasim me djathin e grire dhe i mbulojme me nje shtrese mishi te grire.
 9. Përsëritni shtresat .
 10. Nxehni furrën në 180°C.
 11. Për salcën beshamel shkrini gjalpin në një tenxhere në zjarr mesatar.
 12. Shtoni miellin, kripën dhe qumështin duke e trazuar vazhdimisht.
 13. Lëreni salcën beshamel ziejmë pak.
 14. Salca Hidhet sipër perimeve dhe mishit me shtresa.
 15. Pjekim musakën në furrë për 60 minuta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • lugë përzierje
 • tavë
 • tenxhere