Natillas – Puding spanjoll me kanellë dhe limon

Natillas - Puding spanjoll me kanellë dhe limon

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 325 minuta

E popullarizuar në Spanjë dhe Amerikën Latine, kjo ëmbëlsirë delikate të kujton paksa të kremës së brulée. Dallimi është në aromën e fortë të limonit dhe kanellës. Qumështi zihet dhe më pas përzihet me të verdhat e vezëve dhe sheqerin. E ngrohur pak, bën një puding të shijshëm që mund të ftohet dhe më pas të shërbehet me biskota të thërrmuara dhe thekon kokosi. Natillas është një puding me kanellë dhe limon që befason me shijen e tij dhe ju lë të dëshironi më shumë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Natillas - Puding spanjoll me kanellë dhe limon
Natillas - Puding spanjoll me kanellë dhe limon

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 325 minuta

E popullarizuar në Spanjë dhe Amerikën Latine, kjo ëmbëlsirë delikate të kujton paksa të kremës së brulée. Dallimi është në aromën e fortë të limonit dhe kanellës. Qumështi zihet dhe më pas përzihet me të verdhat e vezëve dhe sheqerin. E ngrohur pak, bën një puding të shijshëm që mund të ftohet dhe më pas të shërbehet me biskota të thërrmuara dhe thekon kokosi. Natillas është një puding me kanellë dhe limon që befason me shijen e tij dhe ju lë të dëshironi më shumë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta spanjolle

Përbërës

 • 1 l qumësht
 • 1 shkop kanelle
 • 1 limon, i padepiluar
 • ¼ lugë kripë
 • 8 të verdha veze
 • 4 lugë gjelle ujë
 • 4 lugë miell misri
 • 2 lugë ekstrakt vanilje
 • 250g sheqer kaf
 • Cookies , për aromë, sipas dëshirës
 • thonat e kokosit, për shije, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Vendosni qumështin dhe kanellën në një tenxhere dhe lërini të ziejnë.
 2. Me anë të një thike të mprehtë, hiqni lëkuren e limonit në një rrip të gjatë.
 3. Shtoni lëkurën e limonit dhe kripën në qumësht. tiganin nga zjarri Mbyllni kapakun dhe e leme perberjen ne temperature ambjenti per 30 minuta.
 4. Ne nje ene perziejme te verdhat e vezeve, ujin e ftohte dhe niseshten me rrahe deri sa te behet njetrajte.
 5. Shtoni ekstraktin e vaniljes dhe sheqerin, rrihni tërësisht.
 6. Lëkura e limonit dhe qumështi me shkopin e kanellës.
 7. Sërini qumështin të ziejë.
 8. Përzierjen e të verdhës së vezës e derdhni në qumësht në një rrjedhë të hollë duke e përzier vazhdimisht.
 9. Përgatisni kremin në temperaturë të ulët për rreth 2 deri në 3 minuta derisa të trashet.
 10. Më pas hiqeni nga zjarri dhe vendoseni në një enë.
 11. Mbulojeni me film.
 12. Vendosni tasin me kremin në enë me ujë të ftohtë.
 13. Pasi masa të ftohet, vendoseni në frigorifer për 5-6 orë.
 14. Krem i ftohur i n Mbushni gotat.
 15. Spërkateni me biskota të grimcuara ose thekon kokosi sipas shijes.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • tas
 • kavanoz
 • kavanoza