Ojakhuri klasik me mish derri dhe patate

Ojakhuri klasik me mish derri dhe patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Një vakt i gjithanshëm i bërë nga përbërës të thjeshtë është gati në vetëm 30 minuta. Kjo dhe patatet përgatiten veçmas dhe për këtë marrin aromën e tyre të mrekullueshme. Me hudhra, peperoni dhe koriandër, kjo pjatë është jo vetëm shumë aromatike dhe e shijshme, por edhe pak pikante dhe shumë e ngopshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ojakhuri klasik me mish derri dhe patate
Ojakhuri klasik me mish derri dhe patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Një vakt i gjithanshëm i bërë nga përbërës të thjeshtë është gati në vetëm 30 minuta. Kjo dhe patatet përgatiten veçmas dhe për këtë marrin aromën e tyre të mrekullueshme. Me hudhra, peperoni dhe koriandër, kjo pjatë është jo vetëm shumë aromatike dhe e shijshme, por edhe pak pikante dhe shumë e ngopshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta Gjeorgjiane|Receta Kaukaziane

Përbërës

 • 900g mish derri
 • 3 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 800g patate
 • 50g gjalpë, të shkrirë
 • 2-3 qepë
 • 1 spec djegës, djegës
 • 3 thelpinj hudhër
 • Kripë, sipas shijes
 • Paprika e kuqe pluhur, për shije Shije
 • Koriander, për shije

Udhëzime

 1. Preni mishin e derrit në copa të mesme.
 2. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan mbi nxehtësi mesatare.
 3. Skuqni mishin e derrit për 15-20 minuta.
 4. Më pas hiqeni, kullojeni dhe lëreni mënjanë.
 5. Cook patatet Pritini feta të holla.
 6. Vendosni gjalpin e shkrirë në tigan.
 7. Skuqini patatet në të në zjarr mesatar për 15-20 minuta.
 8. Prejeni qepën në gjysmë rrathë.
 9. Pritni imët hudhrën me thikë ose shtypni mirë presën e hudhrës.
 10. Vendosni mishin në tiganin me patatet.
 11. Shtoni në tigan sa më pak vaj vegjetal.
 12. Shtoni qepën, hudhrën, kripën, peperoni dhe piper për mishin e derrit dhe patatet.
 13. Të gjithë mirë përziejeni.
 14. Mbulojeni tiganin me kapak.
 15. Gajeni në zjarr të ulët edhe për 5 minuta të tjera.
 16. Spërkateni ojakhuri me korianderin e grirë përpara se ta shërbeni.

është shumë i përshtatshëm për këtë pjatë, ndërkohë që copat e mishit pa yndyrë nuk duhen përdorur.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tigan