Oladji me dhallë dhe bollgur për mëngjes

Oladji me dhallë dhe bollgur për mëngjes

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Petulla të vogla dhe të trasha nga kuzhina ukrainase dhe ruse njihen si olaji. Brumi i thjeshtë përgatitet me dhallë dhe piqet në Oladi me gëzof. Ato mund të shërbehen për mëngjes, ëmbëlsirë ose darkë me reçel, salcë kosi ose thjesht më vete.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Oladji me dhallë dhe bollgur për mëngjes
Oladji me dhallë dhe bollgur për mëngjes

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Petulla të vogla dhe të trasha nga kuzhina ukrainase dhe ruse njihen si olaji. Brumi i thjeshtë përgatitet me dhallë dhe piqet në Oladi me gëzof. Ato mund të shërbehen për mëngjes, ëmbëlsirë ose darkë me reçel, salcë kosi ose thjesht më vete.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: mëngjes | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

 • 1 vezë
 • 2 lugë sheqer
 • 1 majë kripë
 • ¹⁄2 lugë pluhur pjekje
 • 2 lugë bollgur
 • 250ml dhallë, ose kefir
 • 240g miell

Udhëzime

 1. Rrihni së bashku sheqerin, kripën dhe vezën.
 2. Shtoni bollgurin dhe derdhni në të dhallën.
 3. Sitni miellin dhe pluhurin për pjekje në përzierje.
 4. Ngrohni vajin në një tigan.
 5. Hidhni brumin në tavën me lugë
 6. Oladji Skuqini derisa të marrin ngjyrë të artë nga të dyja anët dhe shërbejeni për mëngjes.

Vegla

 • lugë
 • tas
 • pan
 • lugë
 • lugë