Omëletë me domate dhe djathë për mëngjes

Omëletë me domate dhe djathë për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Qoftë për mëngjes si rostiçeri pas stërvitjes apo për darkë – omëletat janë gjithmonë të mira! Receta është e thjeshtë dhe shijon shumë mirë me speca, sallam, domate dhe mocarela.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Omëletë me domate dhe djathë për mëngjes
Omëletë me domate dhe djathë për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Qoftë për mëngjes si rostiçeri pas stërvitjes apo për darkë – omëletat janë gjithmonë të mira! Receta është e thjeshtë dhe shijon shumë mirë me speca, sallam, domate dhe mocarela.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 4 vezë
 • 1 domate
 • 1/2 piper i kuq
 • 1 lugë vaj luledielli
 • 1/3 lugë kripë
 • piper, sipas shijes
 • 50 g mortadella
 • 100 g mocarela
 • presh, sipas shijes
 • Bimërat, kopër, majdanoz për shije

Udhëzime

 1. Prisni specat.
 2. Prisni mortadelën në copa të vogla.
 3. Ngrohni pak vaj në tigan.
 4. Skuqini pak specat e grirë.
 5. Skuqini mortadelën për pak kohë.
 6. Rrihni vezët në një enë dhe e rregullojmë me kripë dhe piper
 7. Presim në kubikë domatet.
 8. Përzierjen e vezëve e hedhim në tigan dhe e lëmë të ziejë.
 9. Kthejeni omëletën në tigan.
 10. Prisni barishtet e majdanozit dhe koprës dhe e shpërndani sipër vezëve të fërguara.
 11. Sipër vendosim domatet dhe i spërkasim me mocarela.
 12. Shkrijmë lehtë djathin në omëletë dhe e shijojmë me pak kore të thekur.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • hisk
 • pan
 • lugë