Omëletë me domate, qepë dhe salcë soje – kuzhinë aziatike

2 persona | 12 minuta

Omëletë me kthesë – në këtë pjatë, vezët skuqen në tigan dhe më pas plotësohen me salcë soje, domate dhe qepë të njoma të skuqura, të cilat i japin gjellës një shije të pasur dhe pamje të shijshme.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Omëletë me domate
Omëletë me domate

2 persona | 12 minuta

Omëletë me kthesë – në këtë pjatë, vezët skuqen në tigan dhe më pas plotësohen me salcë soje, domate dhe qepë të njoma të skuqura, të cilat i japin gjellës një shije të pasur dhe pamje të shijshme.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 4 vezë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 2-3 degë qepë të pranverës
 • 3 domate
 • 2 lugë salcë soje
 • 1 lugë ketchup
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Në një enë rrihni vezët me një majë kripë duke përdorur një kamxhik.
 2. Nxehni një tigan në temperaturë të lartë dhe hidhni gjysmën e vajit.
 3. Hidhni vezët.
 4. Kur masa e vezëve të jetë vendosur në ne fund, e trazojme pak.
 5. Copat e vezeve duhet te jene te medha per kete pjate.
 6. Hiqni omleten nga tigani dhe kalojini ne nje pjate.
 7. Prisni qepet e njoma.
 8. Prisni domatet ne te medha copa ose feta.
 9. Një lugë tjetër vaj Ngrohni në një tigan dhe kaurdisni qepët për 30-60 sekonda.
 10. Shtoni domatet dhe përzieni.
 11. Hidhni salcën e sojës ngadalë përgjatë anëve.
 12. Shtoni ketchup-in dhe kripë.
 13. Përziejini për 1 deri në 2 minuta Gatuani.
 14. Domatet duhet të lëshojnë lëngun e tyre.
 15. Shtoni omëletën, përzieni shpejt dhe mirë, hiqeni nga zjarri dhe shërbejeni me një bagutë të freskët p.sh.

Vegla

 • tas
 • pjatë
 • pjatë
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • trashë