Omëletë me spinaq me djathë dhe qepë për mëngjes

2 persona | 27 minuta

Kjo omëletë me spinaq dhe djathë është një recetë e lehtë dhe e shpejtë për mëngjes ose një darkë të lehtë. Spinaqi dhe djathi e bëjnë omëletën veçanërisht të shijshme dhe pikante. Mund ta shërbeni me bukë të freskët ose salcë sipas dëshirës tuaj.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Omëletë me spinaq me djathë dhe qepë për mëngjes
Omëletë me spinaq me djathë dhe qepë për mëngjes

2 persona | 27 minuta

Kjo omëletë me spinaq dhe djathë është një recetë e lehtë dhe e shpejtë për mëngjes ose një darkë të lehtë. Spinaqi dhe djathi e bëjnë omëletën veçanërisht të shijshme dhe pikante. Mund ta shërbeni me bukë të freskët ose salcë sipas dëshirës tuaj.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 50 g djathë
 • 1 degë qepë e pranverës
 • 100 g spinaq
 • 4 vezë
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • 2-3 lugë krem
 • 1 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Grini djathin në rende të mesme.
 2. Qepni qepët e grira në rrathë.
 3. Lëjeni, kullojeni dhe copëtoni spinaqin.
 4. Në një enë, përzieni vezët me kripë dhe piper duke përdorur një kamxhik.
 5. Shtoni kremin dhe djathin dhe i perziejme mire.
 6. Ngrohim vajin ne nje tigan ne temperature mesatare.
 7. Kursojme ne te qepet e njoma per rreth 4-5 minuta.
 8. Shto spinaqin dhe e leme te zbehet.
 9. Afersisht. Skuqini me qepët për 1-2 minuta.
 10. Nëse përdorni spinaq të ngrirë, skuqeni derisa të avullojë i gjithë lëngu.
 11. Hidhni përzierjen e vezëve në tigan.
 12. Lëreni të vendoset në zjarr të ulët për rreth 5 minuta.
 13. Fikni zjarrin.
 14. Vendosni kapakun në tigan.
 15. Lëreni omëletën e spinaqit për rreth 7-10 minuta.
 16. Serbejeni me bukë të freskët ose salcë, nëse dëshironi.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • lugë gjelle
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • grater
 • trashë
 • tas
 • tavë me kapak
 • lugë druri