Omëletë me vezë të stilit bullgar me domate dhe speca

Omëletë me vezë të stilit bullgar me domate dhe speca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

është perfekt për mëngjes, prandaj është kaq i popullarizuar në mbarë botën. Kjo recetë është vërtet e shijshme dhe duhet ta provoni patjetër. Domatet dhe specat me lëng, vezët e rrahura me gëzof të plotësuara nga feta pikante prodhojnë një gamë të mrekullueshme shijesh. Perimet fillimisht skuqen dhe më pas zihen në avull me vezët. Përgatitja është aq e lehtë sa edhe një kuzhinier i papërvojë mund ta krijojë pa asnjë problem.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Omëletë me vezë të stilit bullgar me domate dhe speca
Omëletë me vezë të stilit bullgar me domate dhe speca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

është perfekt për mëngjes, prandaj është kaq i popullarizuar në mbarë botën. Kjo recetë është vërtet e shijshme dhe duhet ta provoni patjetër. Domatet dhe specat me lëng, vezët e rrahura me gëzof të plotësuara nga feta pikante prodhojnë një gamë të mrekullueshme shijesh. Perimet fillimisht skuqen dhe më pas zihen në avull me vezët. Përgatitja është aq e lehtë sa edhe një kuzhinier i papërvojë mund ta krijojë pa asnjë problem.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Avull, pjekje | Menu: Pjata anësore, Tavë, mëngjes | Kuzhina: Receta bullgare

Përbërës

 • 3 domate
 • 3 speca
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2 lugë vaj
 • 400 gr djathë feta
 • 6 vezë
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • qifkat, ose majdanoz, për shije

Udhëzime

 1. I fusni domatet në ujë të vluar për disa sekonda dhe i lërini me lëkurë.
 2. Më pas prijini në gjysmë dhe hiqni mishin.
 3. Prisni përafërsisht domatet.
 4. Qeni specat dhe qëroni lëkurën e qepës.
 5. Prisni specat dhe qepët në copa të vogla, grini hollë hudhrat.
 6. Ngrohni vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 7. Skuqini qepën dhe hudhrën për rreth 2 minuta.
 8. Shtoni specat, përzieni dhe kaverdisim nën kapak për rreth 5 minuta.
 9. Shtoni domatet dhe 5-7 të tjera Ziejini nën kapak për minuta.
 10. Tërrmoni fetën.
 11. Rrihni vezët në një enë me kripë dhe piper.
 12. Shtoni djathin. perimet ne tigan i trazojme dhe siper e hedhim perberjen e vezeve.
 13. Skuqini per disa minuta duke i perzier here pas here
 14. Sperkatni barishtet e grira mbi omletin e vezeve.
 15. Lëreni të pushojë nën kapak për një minutë. pastaj shërbejeni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • tas