Oreshki krokante lajthie me krem çokollate

Oreshki krokante lajthie me krem çokollate

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Ato krokante kanë shije tepër të shijshme me krem çokollatë të imët. Mund t’i piqni paraprakisht dhe t’i shijoni me kafe ose çaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Oreshki krokante lajthie me krem çokollate
Oreshki krokante lajthie me krem çokollate

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Ato krokante kanë shije tepër të shijshme me krem çokollatë të imët. Mund t’i piqni paraprakisht dhe t’i shijoni me kafe ose çaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 130g margarinë
 • 110g sheqer
 • 2 pika aromë limoni
 • 1 majë kripë
 • 3 vezë
 • 250 gr miell spelte
 • 1 kallaj qumështore, e gatuar, me shije çokollate

Udhëzime

 1. Në një enë bashkojmë margarinën, sheqerin, majë kripë dhe lëkuren e limonit.
 2. Përziejini me një mikser dore.
 3. Shtoni vezët dhe përzieni mirë.
 4. Shtoni miellin.
 5. Përgatitni gjithçka për të formojme nje brum te lemuar.
 6. Den E vendosim brumin ne frigorifer per 1 ore.
 7. Nxehni paraprakisht hekurin e arrave.
 8. Hidheni brumin ne gropat e hekurit me 2 luge kafeje dhe skuqeni te
 9. gjysmat kafe te arte nga lajthia. .
 10. Hiqni gjysmat e arrave me dare kuzhine dhe i leme te ftohen.
 11. Gjysmat e arrave te pjekura i mbushni me mjelqe dhe i ngjisni bashke.
 12. Sapet e teperta mund ti fshini.

Është mirë të ftohet qumështorja përpara se ta mbushni.

Vegla

 • përzierëse dore
 • tas për përzierje
 • marrë lajthie për vafle
 • takëm
 • darë kuzhine