Oriz aromatik pilafi me fileto pule dhe kërpudha në mikrovalë

Oriz aromatik pilafi me fileto pule dhe kërpudha në mikrovalë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një pilaf shumë aromatik dhe mrekullisht i shijshëm që përgatitet në mikrovalë. Me mish dhe perime, është shumë ushqyes dhe i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Oriz aromatik pilafi me fileto pule dhe kërpudha në mikrovalë
Oriz aromatik pilafi me fileto pule dhe kërpudha në mikrovalë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një pilaf shumë aromatik dhe mrekullisht i shijshëm që përgatitet në mikrovalë. Me mish dhe perime, është shumë ushqyes dhe i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 500g fileto pule
 • 1 kupë gjalpë
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • 2 qepë
 • 150g oriz
 • 200-250ml ujë
 • 225g përzierje perimesh
 • 4 domate
 • 125 g kërpudha
 • barishte, sipas shijes

nbsp;

Udhëzime

 1. Vendosni një pjatë të sigurt për mikrovalë në mikrovalë dhe ngroheni paraprakisht në fuqinë e plotë për rreth 5-7 minuta.
 2. Pyejeni fileton e pulës pak të sheshtë me një çekiç mishi.
 3. Prejeni mishin në copa.
 4. Pjata me mikrovalë me gjalpë Lyejini.
 5. Vendosni copat e pulës dhe shtypni lehtë.
 6. Pjekeni në mikrovalë të pambuluar me fuqi të plotë për 4 minuta.
 7. Kthejeni mishin dhe gatuajeni edhe për një minutë. .
 8. Serbejeni orizin vendoseni mishin dhe mbulojeni me uje.
 9. Gajeni ne mikrovale, te mbuluar, per 6 minuta me fuqi te plote.
 10. I trazoni mire.
 11. Shtoni orizin perzierjen e perimeve, domatet e grira dhe kerpudhat dhe mish.
 12. Trazojeni mirë, kripë dhe piper.
 13. Mbulojeni dhe ziejini në mikrovalë për 3 minuta të tjera.
 14. Më pas përzieni, mbulojeni sërish dhe ziejini në fuqi mesatare për një minutë të tjera.
 15. Gjatë kësaj kohe përzieni 1- 2 herë.
 16. Hiqni enët e mikrovalës nga furra dhe pa të Hapeni kapakun dhe lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës për rreth 10 minuta.
 17. Aromatizojini orizin pilaf me kripë dhe piper dhe zbukurojeni me barishte.

Vegla

 • enë për furrë me mikrovalë
 • shqip mishi
 • thikë
 • lugë përzierje
 • furçë kuzhine