Oriz i skuqur i stilit Thai me karkaleca, vezë dhe perime

Oriz i skuqur i stilit Thai me karkaleca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Në Azi është shumë popullor. Kjo recetë e stilit tajlandez i shton shumëllojshmëri kuzhinës dhe është një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur orizin e mbetur në mënyrë krijuese. Thjesht skuqni orizin, ushqimet e detit, perimet dhe vezën në tigan me disa erëza aziatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Oriz i skuqur i stilit Thai me karkaleca
Oriz i skuqur i stilit Thai me karkaleca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Në Azi është shumë popullor. Kjo recetë e stilit tajlandez i shton shumëllojshmëri kuzhinës dhe është një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur orizin e mbetur në mënyrë krijuese. Thjesht skuqni orizin, ushqimet e detit, perimet dhe vezën në tigan me disa erëza aziatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gat, Rosto | Menu: Enët kryesore | Kuzhina: Receta tajlandeze

Përbërës

 • 350 gr oriz
 • 1 karotë
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • qifkë, për shije
 • 3 vezë
 • kripë, për shije
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 2 lugë vaj susami
 • 450 g karkaleca, të qëruara
 • 100 g bizele, të konservuara ose të ngrira
 • 60 g misër, të konservuar ose të ngrirë
 • ½ lugë xhenxhefil pluhur
 • 3-4 lugë salcë soje
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Gatoseni orizin sipas udhëzimeve të paketimit dhe lëreni të ftohet plotësisht.
 2. Qëroni karrotën dhe grijeni në copa të vogla.
 3. Shtypni hudhrën përmes shtypjes së hudhrës.
 4. Prisni qiqrat në copa të vogla.
 5. Prisni vezet ne nje tas te vogel.
 6. Shtoni pak kripe dhe perziejini me nje pirun.
 7. Nxehim te dyja llojet e vajit ne nje tigan.
 8. Shtoni karkalecat dhe kaverdisini ne zjarr te larte per rreth 3-4 minuta .
 9. Transferoni karkalecat e skuqura.
 10. Shtoni karrotat, bizelet dhe misrin ne te njejten tigan dhe skuqini per rreth 30 minuta.I ziejme per 2 minuta ne zjarr te larte.
 11. Shtojeni hudhren dhe xhinxherin dhe ziejini per nje minute tjeter.
 12. Më pas shtyjini perimet në rrotat e tavës dhe vendosni përzierjen e vezëve në mes.
 13. Afërsisht. Skuqini për 2-3 minuta duke i trazuar mirë vezët.
 14. Më pas shtoni orizin, karkalecat, qiqrat dhe salcën e sojës dhe i trazoni.
 15. Servozoni me kripë dhe piper dhe skuqeni edhe për 2-3 minuta.
 16. Oriz i skuqur me karkaleca për drekë ose shërbejeni si darkë.

Vegla

 • Tavë
 • Thikë
 • Dërrasë prerëse
 • Shtypni hudhra
 • Lëvorë
 • Tavë