Oriz karri pikant me karkaleca, kunguj të njomë dhe domate

4 persona | 30 minuta

është një pjatë tradicionale indiane me një shije pikante të theksuar dhe aromë të ndritshme erëzash. Gjatë përgatitjes së tij, ia vlen të eksperimentoni dhe provoni pjatën me perime të stinës dhe fruta deti. Kjo recetë është bërë me karkaleca, kungull i njomë dhe domate dhe bën një kombinim perfekt.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Oriz karri pikant me karkaleca
Oriz karri pikant me karkaleca

4 persona | 30 minuta

është një pjatë tradicionale indiane me një shije pikante të theksuar dhe aromë të ndritshme erëzash. Gjatë përgatitjes së tij, ia vlen të eksperimentoni dhe provoni pjatën me perime të stinës dhe fruta deti. Kjo recetë është bërë me karkaleca, kungull i njomë dhe domate dhe bën një kombinim perfekt.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 500g kunguj të njomë
 • 1 copë xhenxhefil
 • 6 thelpinj hudhër
 • 1 spec djegës
 • 1 lugë koriandër, bluar
 • ¼ lugë shafran i Indisë
 • 500 g domate
 • 150 ml lëng perimesh
 • 220 g karkaleca , i qeruar
 • 200 g oriz

Udhëzime

 1. Prisni kungulleshkat ne copa.
 2. Prisni xhenxhefilin.
 3. Prisni domatet.
 4. Ngrohni vajin ne tigan.
 5. Skuqini kungulleshkat per 5-6 minuta dhe hiqini nga tigani.
 6. Prisni xhenxhefil Shtoni në tigan hudhrën dhe specin djegës së bashku me korianderin dhe shafranin e Indisë dhe kaurdisni për disa minuta.
 7. Shtoni domatet e prera në kubikë.
 8. Zijeni për disa minuta.
 9. Hidhni lëngun e nxehtë dhe lëreni masën të trashet.
 10. Nderkohe ziejme orizin ne uje me kripe deri sa te al dente.
 11. Pastaj shtojme karkalecat dhe kungulleshkat.
 12. I ziejme derisa te zbuten.
 13. Kurin e sherbejme me oriz.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • spatula
 • pan
 • tenxhere