Oriz kungull me lëng karrote për Halloween

Oriz kungull me lëng karrote për Halloween

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Orizi merr një ngjyrë të mrekullueshme nga lëngu i karotës. Shërbyerja në formën e kungujve e bën meze të orizit të përsosur për një.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Oriz kungull me lëng karrote për Halloween
Oriz kungull me lëng karrote për Halloween

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Orizi merr një ngjyrë të mrekullueshme nga lëngu i karotës. Shërbyerja në formën e kungujve e bën meze të orizit të përsosur për një.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Enët anësore | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 g oriz sushi
 • 1 portokall
 • 300 ml lëng karrote
 • 50-70 ml ujë
 • ¼ lugë gjelle kripë
 • ½ lugë çaji qimnon
 • 1-2 ullinj, për zbukurim
 • barishte, për zbukurim

Udhëzime

 1. Shpëlajeni orizin nën ujë të ftohtë dhe vendoseni në një tenxhere.
 2. Shtypni lëngun nga gjysma e portokallit.
 3. Hidhni lëngun e portokallit, lëngun e karotës dhe ujin mbi oriz.
 4. Rrezatoni me kripë dhe spërkateni me qimnon .
 5. E leme te gjitha te ziejne dhe e leme te zieje e mbuluar per 10 minuta.
 6. Hiqni nga zjarri dhe e leme te pushoje per 30 minuta.
 7. Hiqni kapakun dhe e leme orizin te ftohet plotesisht.
 8. Formoni perberjen e orizit. në 16 topa, duke i dhënë çdo topth në formë kungulli.
 9. Ullinjtë i presim në copa të vogla dhe i përdorim për të dekoruar sytë dhe gojën e kungujve.
 10. Kingujt e orizit i zbukurojmë me kërcell barishte dhe gjethe jeshile.

Vegla

 • tenxhere
 • shtypja e agrumeve
 • thikë