Oriz me qumësht frutash me fruta të thata të pjekur në kungull

Oriz me qumësht frutash me fruta të thata të pjekur në kungull

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kjo ka shije jo vetëm shumë aromatike, por edhe shumë frute. Si orizi ashtu edhe frutat e thata piqen direkt në kungull. Është një pjatë origjinale, e pasur dhe e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Oriz me qumësht frutash me fruta të thata të pjekur në kungull
Oriz me qumësht frutash me fruta të thata të pjekur në kungull

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kjo ka shije jo vetëm shumë aromatike, por edhe shumë frute. Si orizi ashtu edhe frutat e thata piqen direkt në kungull. Është një pjatë origjinale, e pasur dhe e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: gatim | Menu: Kurse kryesore, Vegjetariane, qull | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 40g rrush të thatë
 • 50-80g kajsi të thata
 • 100g puding orizi
 • ¼ lugë kripë
 • 1½-2 lugë sheqer
 • 40g gjalpë + pak për lyerje
 • 1 kungull
 • 150 ml ujë
 • 250 ml qumësht

Udhëzime

 1. Në një enë hidhni sulltanet dhe kajsitë me ujë të vluar për 10-15 minuta, më pas kullojini.
 2. Gajeni orizin për rreth 10 minuta derisa të jetë zier gjysma.
 3. Shtoni frutat e thata, kripën, sheqerin dhe me gjalpi i shkrirë.
 4. Prisni pjesën e sipërme të kungujve.
 5. Hiqni farat dhe mishin përreth.
 6. Mbërthejeni brendësinë e frutave me gjalpë të shkrirë.
 7. Mbusheni kungujt me oriz. ujin dhe qumeshtin dhe hidhni mbi mbushjen.
 8. Mbuloni frutat me majen e kungullit dhe lyejini me gjalp nga te gjitha anet.
 9. Gajeni pudingun e orizit ne kungull per rreth 1 ore ne 180°C.

Vegla

 • tas
 • pan
 • thikë