Oriz vegjetarian pilaf me kunguj, qepë dhe karrota

Oriz vegjetarian pilaf me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Vegjetarian është një pjatë e mrekullueshme e përzemërt. I ngopur me shijen dhe aromat e erëzave, kungulli në pilaf do të mbajë në mënyrë perfekte formën e tij gjatë gatimit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Oriz vegjetarian pilaf me kunguj
Oriz vegjetarian pilaf me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Vegjetarian është një pjatë e mrekullueshme e përzemërt. I ngopur me shijen dhe aromat e erëzave, kungulli në pilaf do të mbajë në mënyrë perfekte formën e tij gjatë gatimit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 100 g vaj
 • 2 qepë
 • 2-3 karota
 • 2 thelpinj hudhra
 • 200 g kungull
 • 300 g oriz me kokërr të gjatë
 • 1 lugë gjelle kripë
 • 1 grusht rrush të thatë, kumbulla të thata ose fruta të tjera të thata
 • barberry
 • Shafran i Indisë
 • Zira, për shije

Udhëzime

 1. Shpëlajeni orizin disa herë dhe zhyteni në ujë të ftohtë.
 2. Prejeni qepën në gjysmë rrathë.
 3. Prisni në kubikë karrotat dhe kungullin.
 4. Ngrohni vajin në një tigan.
 5. Skuqni qepën në të derisa të jetë e tejdukshme. .
 6. Karotat Shtoni.
 7. Kripë lehtë, spërkatni me qimnon, barberry dhe shafran i Indisë dhe ziejini nën një kapak në zjarr të ulët për 10 minuta.
 8. Vendosni kungujt sipër karotave së bashku me thelpinj hudhër të plotë dhe frutat e thata.
 9. Shtesa e kungujve menjehere me nje shtrese Mbulojme orizin.
 10. Kripe mire dhe rrafshojme pak orizin.
 11. Hidhni me uje te nxehte qe te ngrihet 1-1,5 cm mbi orizin.
 12. Vereni ujin te zieje .
 13. Plafin e gatuajme me kapak te mbyllur 20 -Pjekim per 25 minuta ne zjarr te ulet.

Vegla

 • tas
 • sitë
 • sauté tigan
 • thikë
 • dërrasë prerëse