Pana cotta me pak karbohidrate me salcë kuarku dhe qershie

Pana cotta me pak karbohidrate me salcë kuarku dhe qershie

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 325 minuta

Një ëmbëlsirë nuk duhet të bëhet gjithmonë me sheqerin e zakonshëm të shtëpisë. Ka disa alternativa të shëndetshme të sheqerit. Sipas kësaj recete, është pak kalori, e thjeshtë dhe e shijshme në të njëjtën kohë. Ia vlen të provoni disa alternativa sheqeri. Ja si të mëkatoni në mënyrë të shëndetshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pana cotta me pak karbohidrate me salcë kuarku dhe qershie
Pana cotta me pak karbohidrate me salcë kuarku dhe qershie

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 325 minuta

Një ëmbëlsirë nuk duhet të bëhet gjithmonë me sheqerin e zakonshëm të shtëpisë. Ka disa alternativa të shëndetshme të sheqerit. Sipas kësaj recete, është pak kalori, e thjeshtë dhe e shijshme në të njëjtën kohë. Ia vlen të provoni disa alternativa sheqeri. Ja si të mëkatoni në mënyrë të shëndetshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia | Menu: Karbohidrate të ulëta, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 10 g xhelatinë
 • 100 ml qumësht
 • 200 g quark
 • 1-2 lugë zëvendësues sheqeri, sipas shijes
 • 1 lugë niseshte misri
 • 150 ml ujë
 • 200 g qershi

Udhëzime

 1. Vendosni xhelatinën në një tenxhere dhe zhyteni në qumësht të ftohtë për rreth 20-30 minuta derisa të fryhet.
 2. Më pas ngroheni në zjarr të ulët derisa kokrrizat të treten. Është e rëndësishme që xhelatina të mos ziejë!
 3. Përziejini mirë kuarkun, xhelatinën e tretur dhe zëvendësuesin e sheqerit.
 4. Përzierjen e përfunduar të kuarkut e shpërndani mes gotave për servirje.
 5. Afërsisht. E vendosim në frigorifer për 1-2 orë.
 6. Përziejmë niseshtenë e misrit me ujin e ftohtë dhe zëvendësuesin e sheqerit në një tenxhere.
 7. Shtoni qershitë dhe i lëmë të ziejnë duke e trazuar.
 8. Lëreni salcën e qershisë të ziejë për rreth 5- 6 minuta derisa te trashet dhe te trashet pak.
 9. Më pas lëreni salcën e qershisë të ftohet në temperaturën e dhomës.
 10. Në fund lyeni salcën e qershisë mbi panën e ftohur.
 11. Dhe vendoseni në frigorifer për 1-2 orë të tjera. .
 12. Pana cotta me pak karbohidrate para se ta servirni dekorojeni me gjethe nenexhiku.

Vegla

 • tenxhere
 • tas
 • gota për servirje