Pancakes banane me shurup panje dhe fruta

Pancakes banane me shurup panje dhe fruta

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Brumi i thjeshtë për petullat me banane bëhet shpejt dhe petullat janë me gëzof, lëng dhe të ëmbël. Jo vetëm fëmijët i duan këto petulla të përgatitura shpejt, por as të rriturit nuk mund t’i rezistojnë kësaj ëmbëlsirë. Të servirura me shurup panje dhe fruta, petullat mund të shërbehen për mëngjes ose si ëmbëlsirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pancakes banane me shurup panje dhe fruta
Pancakes banane me shurup panje dhe fruta

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Brumi i thjeshtë për petullat me banane bëhet shpejt dhe petullat janë me gëzof, lëng dhe të ëmbël. Jo vetëm fëmijët i duan këto petulla të përgatitura shpejt, por as të rriturit nuk mund t’i rezistojnë kësaj ëmbëlsirë. Të servirura me shurup panje dhe fruta, petullat mund të shërbehen për mëngjes ose si ëmbëlsirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 – 3 banane
 • 1 vezë
 • 150 ml qumësht bajame
 • 50 g sheqer kafe
 • 1/2 p pluhur pjekje
 • 200 g miell
 • 2 lugë vaj
 • kanellë, sipas shijes
 • vanilje, për shije
 • Luleshtrydhe, ose boronica për shije
 • kos natyral grek, për shije

Udhëzime

 1. Pritni bananet me një pirun.
 2. Shtoni kanellën, vaniljen, sheqerin dhe vezën dhe përzieni.
 3. Shtoni pluhurin për pjekje dhe miellin dhe përziejini mirë duke hedhur qumështin e bajameve.
 4. Përziejini që të formohet një masë homogjene .
 5. Petullat e bananes skuqen ne tufa ne nje tigan me pak vaj.
 6. Petullat me banane mund ti servirim me boronica, luleshtrydhe ose kokrra shege dhe shurup panje.

Gjithashtu, petullat kanë shije shumë të mirë me kos natyral grek dhe një filxhan çaj i ngrohtë shkon mirë me to.

Vegla

 • pirun
 • përzierës dore
 • tas
 • tavë
 • lugë
 • lugë