Pancakes me gjizë dhe luleshtrydhe në furrë

Pancakes me gjizë dhe luleshtrydhe në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 125 minuta

Pancakes me një mbushje të shijshme kuarku dhe luleshtrydhe janë një kënaqësi! E pjekur në furrë me krem qumështi të ëmbël, rezultati është një ëmbëlsirë e shijshme që shijon njësoj si për të vegjlit ashtu edhe për të rriturit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pancakes me gjizë dhe luleshtrydhe në furrë
Pancakes me gjizë dhe luleshtrydhe në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 125 minuta

Pancakes me një mbushje të shijshme kuarku dhe luleshtrydhe janë një kënaqësi! E pjekur në furrë me krem qumështi të ëmbël, rezultati është një ëmbëlsirë e shijshme që shijon njësoj si për të vegjlit ashtu edhe për të rriturit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 150 g miell
 • 275 ml qumësht
 • 2 vezë
 • 40 g sheqer
 • majë kripë
 • vanilje
 • gjalpë, për skuqje

Mbushje

 • 80 g luleshtrydhe
 • 2 lugë boronicë
 • 2 vezë të bardhat
 • 2 lugë gjelle gjalpë, i butë
 • 4 lugë sheqer
 • 250 g quark
 • vanilje, sipas shijes

Glaze

 • 250 ml qumësht
 • 3 lugë gjelle krem fraîche
 • 2 të verdha veze
 • 1 lugë sheqer
 • vanilje, për shije

Udhëzime

Përgatisim brumin

 1. Përziejmë vezët me sheqerin dhe pak kripë.
 2. Shtojmë gradualisht miellin dhe qumështin.
 3. E lëmë brumin të pushojë për 30 minuta.
 4. Në një tigan skuqim petullat në tufa në gjalpë.

Përgatisni mbushjen

 1. Ndani vezët për mbushjen.
 2. Rrihni të bardhat e vezëve me sheqerin derisa të bëhen me gëzof.
 3. Përzieni gjalpin, vaniljen dhe kuarkun.
 4. Pastrojmë luleshtrydhet e freskëta, i presim në copa. dhe shtojme ne mbushje.
 5. Mbushim petullat me kremin dhe i rrotullojme.
 6. Vendosim petullat prane njera tjetres ne nje tave.

Pergatisim kremin

 1. Per kremin perziejme te verdhat e vezeve me qumështin dhe sheqerin.
 2. Shtoni kremin dhe përpunoni në një krem të barabartë .
 3. Glazurën hidhni mbi petullat.
 4. Pjekim petullat për 25 minuta në 200 gradë.

Zbukurojmë petullat e ngrohta me luleshtrydhe dhe i shërbejmë.

Vegla

 • Përzierës dore
 • Tasë
 • Tagane të skuqura
 • Spatula
 • Thikë
 • Tavë
 • Thisk