Pandispanja e lehtë me rrush pa fara të kuqe

Pandispanja e lehtë me rrush pa fara të kuqe

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Pandispanja e shpejtë me rrush pa fara të kuqe është një ëndërr vërtet e shijshme verore. Frutat e vogla të ëmbla dhe të tharta frymëzojnë çdo adhurues të manaferrave dhe me shijen e tyre pak të thartë janë perfekte për çaj ose kafe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pandispanja e lehtë me rrush pa fara të kuqe
Pandispanja e lehtë me rrush pa fara të kuqe

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Pandispanja e shpejtë me rrush pa fara të kuqe është një ëndërr vërtet e shijshme verore. Frutat e vogla të ëmbla dhe të tharta frymëzojnë çdo adhurues të manaferrave dhe me shijen e tyre pak të thartë janë perfekte për çaj ose kafe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Pandispanja

 • 150 g miell
 • 140 g sheqer
 • 2 lugë lugë pluhur pjekje
 • 3 vezë
 • 1 pako sheqer vanilje
 • 1 majë kripë

Mbushje

 • 200-300 g rrush pa fara
 • 1 pako glazurë keku, e kuqe
 • 25 g sheqer

Udhëzime

 1. Rrihni të verdhat e vezëve derisa të bëhen kremoze.
 2. Shtoni sheqerin, pak kripë dhe sheqer vaniljen dhe vazhdoni të përzieni.
 3. Përzieni miellin dhe pluhurin për pjekje dhe hidhni në përzierjen e sheqerit me vezë.
 4. Rrihni të bardhat e vezëve derisa të jetë i fortë dhe futeni në brum.
 5. E vendosim brumin në një tepsi të shtruar me letër pjekjeje.
 6. Pjekim pandispanjen në raftin e mesëm në 180 gradë për rreth 20 minuta.
 7. Sipërim mbi bazën e pandispanjës me ndonjë rrush pa fara dhe mbulojini me glazuren e kekut.
 8. Pandispanja me rrush pa fara te kuqe per caj ose Sherbejeni kafe.

Palosni me kujdes të bardhat e vezëve të rrahura në brumë në mënyrë që ajri i rrahur të mbetet në brumë dhe biskota të bëhet e ajrosur! Mbushni bazën e biskotave me luleshtrydhe ose fruta të tjera sipas dëshirës – keku me fruta ka shije të shkëlqyer edhe me puding!

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • pranverëform tepsi