Panetone e lehtë e tortës së Krishtlindjes e bërë nga brumi i majave dhe limoni

Panetone e lehtë e tortës së Krishtlindjes e bërë nga brumi i majave dhe limoni

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 620 minuta

Panetton është i butë, i shijshëm dhe me gëzof në këtë recetë. Panettone kërkon shumë kohë, por një dhuratë e këndshme sidomos në kohën e Krishtlindjeve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Panetone e lehtë e tortës së Krishtlindjes e bërë nga brumi i majave dhe limoni
Panetone e lehtë e tortës së Krishtlindjes e bërë nga brumi i majave dhe limoni

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 620 minuta

Panetton është i butë, i shijshëm dhe me gëzof në këtë recetë. Panettone kërkon shumë kohë, por një dhuratë e këndshme sidomos në kohën e Krishtlindjeve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 70 ml qumësht, i vakët
 • 2 vezë
 • 80 g gjalpë, i zbutur
 • 30 ml vaj vegjetal
 • 2 lugë gjelle sheqer
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 1 lugë gjelle lëvore limoni, e grirë
 • ½ lugë çaji kripë
 • 1 lugë maja e thatë
 • 250 g miell
 • 1 e verdhë veze, për larje
 • 1 lugë qumësht, për larje
 • sheqer pluhur, për servirje

Udhëzime

 1. Shkrinim majanë dhe 1 lugë sheqer në qumështin e ngrohtë.
 2. Lëreni masën e majave të qëndrojë për 5 minuta.
 3. Shtoni vezët, sheqerin, sheqer vaniljen, lëkuren e limonit dhe vajin vegjetal.
 4. Përziejini mirë me një mikser.
 5. Sitoni miellin dhe kripën.
 6. Përziejini të gjitha me shpejtësi të ulët fillimisht.
 7. Më pas rrisni shpejtësinë dhe gatuajeni edhe për 6-8 minuta.
 8. Shtoni gjalpin e zbutur dhe përziejini sërish mirë me mikser.
 9. E mbulojmë brumin në tas me film ngjitës.
 10. E vendosim në frigorifer për 7-8 orë.
 11. E përziejmë mirë brumin.
 12. E rrotullojmë në një top.
 13. E vendosim në një tepsi dhe e lemë të pushojë në temperaturë ambienti. per 2-3 ore.
 14. Brumi duhet te zgjerohet .
 15. Nxehni furren ne 180°C.
 16. Trekojeni te verdhen e vezes me qumeshtin dhe e shtroni mbi kek.
 17. Pjekim panetone ne 180°C per 20 minuta.
 18. Më pas uleni temperaturën në 150-160°C dhe piqni edhe 20-30 minuta të tjera.
 19. Kur pjesa e sipërme e kekut të fillojë të skuqet, tava mund te mbulohet me leter alumini.
 20. Panettone nxjerrim nga furra dhe e leme te ftohet plotesisht.
 21. Para se ta servirim torten e Krishtlindjes e pudrosim me sheqer pluhur.

Vegla

 • Tasë
 • Përzierëse dore me grep brumi
 • Film ngjitës
 • Tapeve për pjekje Panettone
 • Furçë ngjitëse
 • Sitë mielli
 • Folje alumini