Panxhar turshi me karafil dhe uthull për dimër

Panxhar turshi me karafil dhe uthull për dimër

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

E zier dhe turshi në ujë me uthull, kjo recetë e panxharit është shumë e thjeshtë. Shërbyer si fillim ose si shoqërues për sallata ose pjata të tjera, këto panxharë në kavanoza të sterilizuara mund të përdoren gjatë gjithë dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Panxhar turshi me karafil dhe uthull për dimër
Panxhar turshi me karafil dhe uthull për dimër

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

E zier dhe turshi në ujë me uthull, kjo recetë e panxharit është shumë e thjeshtë. Shërbyer si fillim ose si shoqërues për sallata ose pjata të tjera, këto panxharë në kavanoza të sterilizuara mund të përdoren gjatë gjithë dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Marinim, gatim | Menu: Enët anësore, Meze, Sallata | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 1 kg panxhar i gatuar dhe i qëruar
 • 1 l ujë
 • 1 lugë kripë
 • 1 lugë sheqer
 • 2 gjethe dafine
 • 2-3 sytha karafil
 • 8-10 kokrra piper të zi
 • 70 ml uthull, 9%

Udhëzime

 1. Zieni panxharin deri sa të zbutet.
 2. Lërini perimet të ftohen.
 3. E qëroni panxharin dhe priteni në copa të vogla.
 4. Zieni ujin me kripë, sheqer, gjethe dafine, karafil dhe kokrra piper.
 5. The Zieni te lengshem per 4-5 minuta.
 6. Shtojme panxharet ne te njejten tenxhere.
 7. E leme te zieje.
 8. Shtojme uthullen dhe e leme te zieje per 2 minuta.
 9. Shperndaje panxharin ne kavanoza te sterilizuara bashke me marinaden.
 10. Mbyllni fort me kapak.
 11. Kthejini kavanozët përmbys dhe lërini të ftohen nën një batanije.
 12. Duhet të merrni rreth një litër e gjysmë.
 13. Panxhari turshi për dimër mund të përdoret si fillim ashtu edhe si shoqërues të tjerëve u shërbehen pjata.

Vegla

 • Enxhere gatimi
 • Syza të sterilizuara