Panxhari turshi në marinadë me uthull vere me mjaltë

Panxhari turshi në marinadë me uthull vere me mjaltë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 775 minuta

Një rostiçeri e pazakontë me një shije pikante që shkon në mënyrë të përkryer me mish dhe pjata të tjera. Panxhari fillimisht piqet në furrë dhe më pas ftohet në marinadë. Kjo krijon një meze interesante që kërkon pak përpjekje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Panxhari turshi në marinadë me uthull vere me mjaltë
Panxhari turshi në marinadë me uthull vere me mjaltë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 775 minuta

Një rostiçeri e pazakontë me një shije pikante që shkon në mënyrë të përkryer me mish dhe pjata të tjera. Panxhari fillimisht piqet në furrë dhe më pas ftohet në marinadë. Kjo krijon një meze interesante që kërkon pak përpjekje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata me perime, Snacks, Vegan, Vegjetariane | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 600 g panxhar
 • 4 lugë vaj vegjetal
 • 1 lugë uthull vere
 • 1 lugë mjaltë
 • 3 thelpinj hudhër
 • barishte, sipas shijes
 • kripë, për shije

Udhëzime

 1. Prejeni panxharin në copa me trashësi 1.5 cm.
 2. Rreshtoni një tepsi me letër pjekjeje.
 3. Vendosni panxharin në një shtresë. 40-50 minuta.
 4. Kthejini copat pergjysme.
 5. Qerojme dhe presim hudhren.
 6. Per marinaden perziejme gjysmen tjeter te vajit me uthullen,mjaltin dhe hudhren.
 7. Hiqni perimet nga furra dhe lëreni të ftohet.
 8. Vendoseni në një enë dhe mbi të hidhni marinadën.
 9. Sipër hidhni barishtet e grira, kriposni dhe përzieni mirë.
 10. Mbyllni enën me kapak.
 11. Lëreni panxharin në frigorifer për rreth 12-14 orë.
 12. Perzerva Shërbejeni panxharin si meze ose meze.

Për një shije më intensive, panxhari mund të lihet më gjatë në marinadë.

Vegla

 • letë pjekje
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas