Panxhari turshi në marinadë me uthull vere me mjaltë

Panxhari turshi në marinadë me uthull vere me mjaltë

Një rostiçeri e pazakontë me një shije pikante që shkon në mënyrë të përkryer me mish dhe pjata të tjera. Panxhari fillimisht piqet në furrë dhe më pas ftohet në marinadë. Kjo krijon një meze interesante që kërkon pak përpjekje.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 8 vota

Përbërësit

 • 600 g panxhar
 • 4 lugë vaj vegjetal
 • 1 lugë uthull vere
 • 1 lugë mjaltë
 • 3 thelpinj hudhër
 • barishte, sipas shijes
 • kripë, për shije

Udhëzimet

 1. Prejeni panxharin në copa me trashësi 1.5 cm.
 2. Rreshtoni një tepsi me letër pjekjeje.
 3. Vendosni panxharin në një shtresë. 40-50 minuta.
 4. Kthejini copat pergjysme.
 5. Qerojme dhe presim hudhren.
 6. Per marinaden perziejme gjysmen tjeter te vajit me uthullen,mjaltin dhe hudhren.
 7. Hiqni perimet nga furra dhe lëreni të ftohet.
 8. Vendoseni në një enë dhe mbi të hidhni marinadën.
 9. Sipër hidhni barishtet e grira, kriposni dhe përzieni mirë.
 10. Mbyllni enën me kapak.
 11. Lëreni panxharin në frigorifer për rreth 12-14 orë.
 12. Perzerva Shërbejeni panxharin si meze ose meze.

Utils

 • letë pjekje
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas

Këshilla

Për një shije më intensive, panxhari mund të lihet më gjatë në marinadë.

Recetat e fundit