Paprika vegan letscho me patëllxhanë dhe domate

6 persona | 45 minuta

Një sallatë e pazakontë perimesh nga kavanoza për muajt e gjatë të dimrit. Patëllxhanët, specat dhe ftonjtë kombinohen me purenë e domates për të krijuar një përzierje harmonike dhe aromatike jo vetëm të shijshme, por edhe shumë mbushëse. Të gjithë duhet ta provojnë këtë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Paprika vegan letscho me patëllxhanë dhe domate
Paprika vegan letscho me patëllxhanë dhe domate

6 persona | 45 minuta

Një sallatë e pazakontë perimesh nga kavanoza për muajt e gjatë të dimrit. Patëllxhanët, specat dhe ftonjtë kombinohen me purenë e domates për të krijuar një përzierje harmonike dhe aromatike jo vetëm të shijshme, por edhe shumë mbushëse. Të gjithë duhet ta provojnë këtë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 kg domate
 • 1 spec djegës
 • 1 lugë gjelle kripë
 • 1 lugë gjelle sheqer
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 1 lugë gjelle uthull, 9%
 • 500 g speca, me fara
 • 500 g patëllxhanë

Udhëzime

 1. Gruajini domatet dhe djegësin.
 2. Përzierjen e derdhni në një tenxhere.
 3. Shtoni kripën, sheqerin, vajin dhe uthullën.
 4. Lëreni masën e domates të ziejë.
 5. Prisni specat dhe patëllxhanin në kafshatë- copa me përmasa.
 6. Shtojeni në përzierjen e domates në tenxhere.
 7. Përziejini mirë dhe mbulojeni.
 8. E ktheni përzierjen e perimeve në valë.
 9. Lëreni të ziejë për 10 deri në 15 minuta.
 10. Letscho-n e derdhni në gota të sterilizuara.
 11. Më pas gotat mbyllen fort dhe mbulohen me një leckë.
 12. Sapo kavanozët me perimet Letscho të jenë ftohur, ruajini në një vend të freskët.

Vegla

 • makinë mishi
 • tenxhere
 • thikë
 • kavanoza të sterilizuara