Pasta e përzemërt me domate dhe borzilok

Pasta e përzemërt me domate dhe borzilok

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Pickimet e domates me byrek është një rostiçeri super e shijshme për një festë! Peta sfumale përgatitet shpejt dhe ka shije krokante dhe në të njëjtën kohë të lëngshme dhe aromatike falë domateve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pasta e përzemërt me domate dhe borzilok
Pasta e përzemërt me domate dhe borzilok

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Pickimet e domates me byrek është një rostiçeri super e shijshme për një festë! Peta sfumale përgatitet shpejt dhe ka shije krokante dhe në të njëjtën kohë të lëngshme dhe aromatike falë domateve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, Snacks, pjekje të shijshme | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 1 pako petë sfoliat, të freskëta
 • 2 domate
 • 2 lugë qumësht, për larje
 • 1 lugë borzilok i tharë
 • 1/2 lugë domate kripë
 • 1 thelpi hudhër
 • 2 lugë vaj ulliri, për brushing
 • 1-2 Rrjedhat e gjetheve të borzilokut

Udhëzime

 1. Lëshoni petën e sfoliatave dhe pritini në katrorë me një rul pice.
 2. Prisni domatet në feta dhe vendosini në katrorët e petë. furre ne 180 grade per afersisht 12-15 minuta Piqem.
 3. Shtypim thelpin e hudhres dhe perziejme me kripen e domates dhe borzilokun ne vaj ulliri.
 4. Përhapeni domatet në kuadratet e sfoliatave me vaj hudhre.
 5. Zbukuroni me gjethet e borzilokut dhe shërbejeni.

Kutitë e domates së sfoliatave kanë shije të ngrohtë ose të ftohtë dhe janë rostiçeri perfekt për festën! Peta e përzemërt mund të shtohet edhe me qiqra në vend të hudhrës.

Vegla

 • rul pica
 • furçë pjekje
 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerëse