Pasta skërmijsh pica me speca dhe djathë

Pasta skërmijsh pica me speca dhe djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Këto role picash me petë sfoliat përgatiten dhe piqen në vetëm pak minuta. Të mbushura me paprika, sallam, krem fraîche dhe barishte, kërmijtë e picës janë ideale si një suvenir për bufenë e festës. Rostiçeri mund të shërbehet i ngrohtë ose i ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pasta skërmijsh pica me speca dhe djathë
Pasta skërmijsh pica me speca dhe djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Këto role picash me petë sfoliat përgatiten dhe piqen në vetëm pak minuta. Të mbushura me paprika, sallam, krem fraîche dhe barishte, kërmijtë e picës janë ideale si një suvenir për bufenë e festës. Rostiçeri mund të shërbehet i ngrohtë ose i ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, Snacks, pjekje të shijshme | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 rrotulla petë, nga seksioni në frigorifer
 • 1 piper i vogël me majë, i kuq
 • 0,5 piper i verdhë
 • 50 g sallam
 • 200 gr krem fraîche, me barishte
 • Presh, sipas shijes
 • Kopër, sipas shijes
 • majdanoz, për shije
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • 200 gr djathë gratin, i grirë

Udhëzime

 1. Pritni specat e kuq dhe të verdhë dhe grijeni ose preni në kubikë sa të doni.
 2. Prisni preshin në rrathë.
 3. Prisni majdanozin dhe koprën në copa të vogla. crème fraîche.
 4. Unaza presh, speca dhe sallami Përhapeni kremin mbi barishte.
 5. Spërkatni majdanoz ose kopër.
 6. Rriposeni me kripë dhe piper dhe spërkateni me djathë.
 7. Rrotulloni rolenë fort nga njëra anë dhe pritini në feta me trashësi përafërsisht 2-3 cm.
 8. The Vendosni kërmijtë e picës në një tepsi të veshur me letër furre.
 9. Spërkatini me pak djathë nëse dëshironi.
 10. Pjeqini kërmijtë e picës në furrë të parangrohur në 180 °C për rreth 25 minuta.

Kërmijtë e picës mund të vendosen sipas dëshirës; me domate dhe djathë, me spinaq, sallam, proshutë, ton etj. Domatet e kaluara me barishte mesdhetare mund te perdoren edhe per te shtruar peten e sfumuar!

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • letër pergamene