Pasta të thurura me lepur të Pashkëve me gjalpë dhe qumësht – Menuja e Pashkëve

Pasta të thurura me lepur të Pashkëve me gjalpë dhe qumësht - Menuja e Pashkëve

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Në vend të thurjes së tharmit, mund të piqni edhe të vogla të lezetshme. Lepurushët e vegjël të Pashkëve janë perfekt për mëngjesin e Pashkëve dhe mund të shërbehen me gjalpë dhe reçel.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pasta të thurura me lepur të Pashkëve me gjalpë dhe qumësht - Menuja e Pashkëve
Pasta të thurura me lepur të Pashkëve me gjalpë dhe qumësht - Menuja e Pashkëve

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Në vend të thurjes së tharmit, mund të piqni edhe të vogla të lezetshme. Lepurushët e vegjël të Pashkëve janë perfekt për mëngjesin e Pashkëve dhe mund të shërbehen me gjalpë dhe reçel.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, mëngjes, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 g miell
 • 50 g sheqer
 • 1 majë kripë
 • 1 p maja e thatë
 • 220 ml qumësht, i vakët
 • 80 g gjalpë, i zbutur
 • 1 vezë
 • 1 e verdhë veze, për larje

Udhëzime

 1. Sitni miellin dhe përzieni me sheqerin dhe kripën.
 2. Të tretni majanë e thatë në qumështin e vakët.
 3. Shtoni gjalpin e zbutur dhe vezën në qumështin e tharmit.
 4. Shtoni masën e miellit dhe gatuajeni brumin për rreth 3 minuta.
 5. Den Mbuloni brumin e majave dhe lëreni të pushojë në një vend të ngrohtë për rreth 1 orë.
 6. Prejeni brumin në gjysmë dhe ndajeni secilën në copa. në mes dhe rrotullojeni dy herë.
 7. I jepni lepurushit një bisht kaçurrelë me të Përgatitni brumin ose përgatiteni me Giotto.
 8. Lërini gërshetat e mbuluara me maja të pushojnë për rreth 20 minuta. .
 9. Pjeqini lepurushet e Pashkeve ne 180 grade per rreth 12-15 minuta dhe shijojini te ngrohta.

Vegla

 • përzierje
 • përpunues ushqimi