Pasta Weckmann me maja me një bilbil balte për mëngjes

Pasta Weckmann me maja me një bilbil balte për mëngjes

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Ëmbëlsira me maja ose Stutenkerl janë klasikët e majave në vjeshtë, veçanërisht për Festivalin e Lantern. Me këtë recetë ju mund të piqni lehtësisht Weckmann për Saint Martin vetë nga brumi me gëzof dhe i ëmbël maja.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pasta Weckmann me maja me një bilbil balte për mëngjes
Pasta Weckmann me maja me një bilbil balte për mëngjes

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Ëmbëlsira me maja ose Stutenkerl janë klasikët e majave në vjeshtë, veçanërisht për Festivalin e Lantern. Me këtë recetë ju mund të piqni lehtësisht Weckmann për Saint Martin vetë nga brumi me gëzof dhe i ëmbël maja.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë maja

 • 500 g miell
 • 1 f. Maja Maja e thatë
 • Kripë
 • 2 lugë sheqer
 • 100 gr gjalpë, i zbutur
 • 1 vezë
 • 1 e bardhë veze
 • 130 ml qumësht
 • 1 e verdhë veze, për larje
 • 2 lugë qumësht, për larje
 • rrush të thatë, ose arra, për shije

Udhëzime

 1. Përzieni qumështin e ngrohtë me majanë e thatë.
 2. Përzieni gjalpin, majanë e thatë dhe sheqerin dhe shtoni qumështin e tharmit.
 3. Vendosni miellin në një enë dhe shtoni masën e majave, vezën, të bardhën e vezës dhe kripën.
 4. Zgjidheni gjithçka për të formuar një brumë të lëmuar.
 5. Lëreni të mbuluar në një vend të ngrohtë për rreth 30 minuta.
 6. Formoni brumin në Weckmanns.
 7. Vendosni në një tepsi të veshur me letër furre.
 8. I jepni një bilbil balte Weckmanns.
 9. Rrahim te verdhen e vezes me qumeshtin dhe perhapeni mbi pela.
 10. Lërini këto të rriten për 20-30 minuta.
 11. Më pas piqini Weckmann-et në furrë në 200 gradë për rreth 20 minuta.

Nëse ju pëlqen, mund të përdorni rrush të thatë, arra ose pika çokollate për pastën tipike Stutenkerl Advent.

Vegla

 • tas
 • lugë
 • letër pjekje
 • furçë kuzhine
 • tas
 • tuba balte