Pastë e shijshme patëllxhani me qepë të karamelizuara

4 persona | 60 minuta

Kjo pastë me shije patëllxhani është një alternativë e shijshme për spërkatjet e para-paketuara të bukës. Pasta merr aromën e saj të jashtëzakonshme të mëlçisë nga karamelizimi i qepëve. Receta është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur dhe përbëhet nga vetëm disa përbërës.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Pastë e shijshme patëllxhani me qepë të karamelizuara
Pastë e shijshme patëllxhani me qepë të karamelizuara

4 persona | 60 minuta

Kjo pastë me shije patëllxhani është një alternativë e shijshme për spërkatjet e para-paketuara të bukës. Pasta merr aromën e saj të jashtëzakonshme të mëlçisë nga karamelizimi i qepëve. Receta është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur dhe përbëhet nga vetëm disa përbërës.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 patëllxhanë
 • 1 qepë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 2 lugë sheqer
 • 2 vezë
 • kripë, sipas shijes
 • piper pluhur, për shije

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 220°C.
 2. Patëllxhanët i lani, i thajini dhe i shponi disa herë me pirun nga të gjitha anët.
 3. Mbulojeni me letër alumini dhe vendosini në një tepsi.
 4. Patëllxhanët i gatuani në furra per rreth 20- Piqini per 25 minuta derisa te zbuten.
 5. Hiqni nga furra dhe e leme te ftohet.
 6. Qerojme dhe presim imet qepen.
 7. Nxehim vajin ne nje tigan.
 8. Pjekim qepet ne te ne temperature te ulet per rreth 10-12 minuta Pjekim per disa minuta.
 9. I perziejme here pas here.
 10. Qepeve i shtojme sheqerin dhe i leme te karamelizohen perafërsisht 5-6 minuta.
 11. Vezët i ziejmë fort në një tenxhere për rreth 10 minuta.
 12. Shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të ftohet dhe qëroni.
 13. Kërkoni mishin e butë të patëllxhanëve nga lëkura me një lugë dhe vendoseni në një enë.
 14. Shtoni qepët dhe vezët e karamelizuara dhe përpunojeni në një pastë të imët duke përdorur një blender me zhytje.
 15. Përzieni pastën e patëllxhanit me kripë dhe pluhur paprika sipas stinës së shijes.
 16. Para servirjes n Përziejini përsëri mirë.
 17. Zbukuroni me barishte të freskëta dhe rregullojeni me pluhur paprika të kuqe, nëse dëshironi.

Pasta e patëllxhanit mund të ruhet në një enë hermetike në frigorifer deri në 1 javë.

Vegla

 • takëm
 • tavë
 • lugë druri
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tenxhere
 • blender me blender zhytjeje
 • tas