Pastë krokante djathi me të verdhë veze dhe fara luledielli

Pastë krokante djathi me të verdhë veze dhe fara luledielli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një recetë e thjeshtë dhe mjaft e shpejtë për crunchy me fara. Ëmbëlsira me djathë është një rostiçeri e mrekullueshme me zhytje, spërkatje ose me birrë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Pastë krokante djathi me të verdhë veze dhe fara luledielli
Pastë krokante djathi me të verdhë veze dhe fara luledielli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një recetë e thjeshtë dhe mjaft e shpejtë për crunchy me fara. Ëmbëlsira me djathë është një rostiçeri e mrekullueshme me zhytje, spërkatje ose me birrë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 200g gjalpë
 • 300g djathë
 • 3 të verdha veze
 • 70-100g fara luledielli
 • 400-500g miell
 • Kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Gjalpin e grijmë në kubikë dhe e lëmë të zbutet në temperaturën e dhomës.
 2. Djathin e grijmë në rende të trashë.
 3. Në një enë përziejmë gjalpin me të verdhat e vezëve.
 4. Shto djathin dhe farat e lulediellit dhe i përziejmë të gjitha së bashku. .
 5. Miell dhe shtoni kripë dhe gatuajeni gjithçka në brumë.
 6. Nxehni furrën në temperaturën 200-220 ° C.
 7. Vendosni një tepsi me letër pjekjeje.
 8. Rrotulloni brumin në topa të vegjël dhe vendoseni mbi pjekje leter.
 9. Ecja e djathit 20- E pjekim ne 200 grade per 30 minuta.

Vegla

 • thikë
 • rende djathi
 • tas
 • përzierëse dore