Patate me xhaketë të mbushura me mish të grirë, salcë domate dhe djathë

Patate me xhaketë të mbushura me mish të grirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Shija e përzemërt, e shijshme aromatike e shijshme së bashku me një mbushje me lëng mishi të grirë me salcë domate. Me djathë të shkrirë, ai bën ëmbëlsirën perfekte!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patate me xhaketë të mbushura me mish të grirë
Patate me xhaketë të mbushura me mish të grirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Shija e përzemërt, e shijshme aromatike e shijshme së bashku me një mbushje me lëng mishi të grirë me salcë domate. Me djathë të shkrirë, ai bën ëmbëlsirën perfekte!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët anësore, Pjata me mish, Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2-4 patate, të mëdha
 • 2 lugë vaj
 • 3-4 degë qepë të pranverës
 • 1 lugë rigon, të thatë
 • 2-3 degë trumzë
 • 280 g mish viçi të bluar
 • 120 g salcë domate
 • 120-150 g djathë

Udhëzime

 1. Mbulojeni çdo patate në letër alumini dhe piqni në 200ºC për 45 minuta.
 2. Nxehni vajin në një tigan në zjarr të ulët.
 3. Prisni qepën e grirë dhe skuqeni në tigan derisa të zbutet.
 4. Shtoni rigonin dhe trumzën e grirë. dhe Skuqini lehtë.
 5. Shtoni mishin e grirë në tigan, rrisni zjarrin dhe ziejini në zjarr të mesëm. xhaketë patatet në letër dhe priteni lehtë nga sipër.
 6. Pjekim përzierjen e patates me një lugë.
 7. Vendosni mbushjen e mishit në patate.
 8. Spërkateni me djathë të grirë.
 9. Pqiqini patatet e xhaketës për 15 minuta në 180 °C.

Vegla

 • fletë alumini
 • thikë
 • pan
 • lugë përzierje
 • takëm