Patate të buta të pjekura të mbushura me gjizë, krem djathi dhe djathë të fortë

Patate të buta të pjekura të mbushura me gjizë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Mbushja e këtyre të butave nga masa e patates, gjiza, kosi, kremi dhe djathi është shumë e butë dhe super e shijshme. Qoftë si pjatë anësore apo si pjatë kryesore, këto patate të pjekura janë një trajtim i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patate të buta të pjekura të mbushura me gjizë
Patate të buta të pjekura të mbushura me gjizë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Mbushja e këtyre të butave nga masa e patates, gjiza, kosi, kremi dhe djathi është shumë e butë dhe super e shijshme. Qoftë si pjatë anësore apo si pjatë kryesore, këto patate të pjekura janë një trajtim i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Meze | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4 Patate, të mëdha
 • 100-120 g salcë kosi
 • 100-120 g gjizë
 • 60 g djathë krem
 • 50 g gjalpë
 • 170 g djathë të fortë
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, për shije
 • ½ lugë hudhër pluhur

Udhëzime

 1. Lani patatet, thajini dhe piqini ne 200°C per 1 ore derisa te zbuten.
 2. Kur patatet te jene ftohur pak, pritini pergjysem pergjate.
 3. Luteni mishin e patateve me luge.
 4. Pure mishin me pirun.
 5. Përzieni përzierjen e patates me salcën e thartë, gjizën, kremin e djathit, gjalpin e shkrirë, djathin e fortë të grirë, kripën, piperin dhe hudhrën.
 6. Mbushim patatet e zgavra me djath përzierje.
 7. Gatijini patatet e pjekura të mbushura për 20 minuta të tjera në 190° Piqini C.

Vegla

 • takëm
 • thikë
 • tas