Patate të pjekura me mish viçi të grirë të skuqur me patate

Patate të pjekura me mish viçi të grirë të skuqur me patate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Duke shtuar patatet dhe qepët, këto viçi kanë shije tepër të butë dhe të lëngshme. Aroma e shijshme e erëzave të shumta dhe korja krokante përmbyllin në mënyrë të përsosur përvojën e shijes. Këto qofte mund të kombinohen me shumë gatime anësore, por edhe me një sallatë të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patate të pjekura me mish viçi të grirë të skuqur me patate
Patate të pjekura me mish viçi të grirë të skuqur me patate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Duke shtuar patatet dhe qepët, këto viçi kanë shije tepër të butë dhe të lëngshme. Aroma e shijshme e erëzave të shumta dhe korja krokante përmbyllin në mënyrë të përsosur përvojën e shijes. Këto qofte mund të kombinohen me shumë gatime anësore, por edhe me një sallatë të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta gjeorgjiane

Përbërës

 • 2-3 patate
 • 2 qepë
 • 1 pepperoni
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 copë xhenxhefil, përafërsisht 1 cm
 • 4 lugë vaj vegjetal
 • 1 lugë garam masala
 • ½ lugë shafran i Indisë pluhur
 • 1½ lugë kopër pluhur
 • 1 lugë piper i zi
 • 500g mish viçi i bluar
 • kripë, sipas shijes
 • 1-2 vezë
 • 150g thërrime buke

Udhëzime

 1. Qrojini patatet, pritini në copa dhe ziejini për rreth 15-20 minuta.
 2. Më pas kullojini dhe grijini patatet.
 3. Qëroni qepët dhe grijini imët.
 4. Lëjini specat, hiqni bërthamën dhe grijini imët.
 5. Qrojini thelpinj hudhra dhe shtypini përmes presës së hudhrës.
 6. Grini xhenxhefilin në rende të imët, mjafton 1¹⁄2 lugë.
 7. Ngrohni 2 lugë vaj vegjetal në një tigan.
 8. Si pari shtoni qepët dhe specat dhe skuqen në zjarr mesatar për rreth 5 minuta.
 9. Më pas shtojmë hudhrën dhe xhenxhefilin dhe kaurdisim edhe për 2 minuta.
 10. Më pas shtojmë garam masala, pluhur shafran i Indisë, pluhur kopër dhe piper të zi dhe i trazojmë.
 11. Më pas shtojmë mishin e grirë në të njëjtën tigan dhe kaurdiseni për rreth 10 minuta.
 12. Përmbajtja më pas lëreni të ftohet në tigan.
 13. Përzieni mishin e grirë të skuqur dhe purenë e patateve dhe rregulloni me kripë.
 14. Formoni qofte të vegjël nga grirja e patateve.
 15. Veza Rrihni mirë në një tas të vogël.
 16. Vendosni thërrimet e bukës në një enë tjetër të vogël.
 17. Ngjisni fillimisht çdo petë në përzierjen e vezëve, më pas rrokullisni thërrimet e bukës nga të gjitha anët.
 18. Ngrohni vajin vegjetal të mbetur në tigan.
 19. Bethat 2-3 minuta i skuqni nga të dyja anët derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • tenxhere
 • shtypje hudhre
 • rende
 • tavë
 • tas