Patate të pjekura të bëra nga patate të reja me hudhër dhe erëza

4 persona | 50 minuta

I pjekur me një kore krokante, me shije dhe cilantro aromatike, mund të shërbehet si meze ose si një shoqërues për kerri dhe pjata të tjera indiane. Patatet e reja fillimisht piqen paraprakisht, më pas aromatizohen me erëza në tavë dhe piqen në furrë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Patate të pjekura të bëra nga patate të reja me hudhër dhe erëza
Patate të pjekura të bëra nga patate të reja me hudhër dhe erëza

4 persona | 50 minuta

I pjekur me një kore krokante, me shije dhe cilantro aromatike, mund të shërbehet si meze ose si një shoqërues për kerri dhe pjata të tjera indiane. Patatet e reja fillimisht piqen paraprakisht, më pas aromatizohen me erëza në tavë dhe piqen në furrë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 750 g patate të reja
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë qimnon
 • ½ lugë paprikë pluhur, rozë-pikante
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 lugë shafran i Indisë
 • 1 lugë gjelle koriandër, bluar
 • 1½ lugë gjelle karri, ose garam masala
 • kripë, për shije
 • ½ limon
 • 3-4 degë koriandër

Udhëzime

 1. Patatet i lani mire, i vendosni ne nje tenxhere dhe i mbulojini me uje te ftohte.
 2. Më pas lëreni te vlojë, ziejini për 5 minuta dhe kullojini.
 3. Nxehni furrën ne 200°C.
 4. Nxehni vajin e ullirit në një tigan.
 5. Shtoni qimnon dhe paprikën dhe piqini për rreth 1 minutë.
 6. Shtypni hudhrën përmes presës së hudhrës, shtoni dhe piqini edhe për 30 sekonda. garam malala dhe kripë.
 7. Përziejini mirë dhe 2 të tjera – Skuqini për 3 minuta.
 8. Më pas vendosini në një tepsi dhe piqini për rreth 30 minuta në 200°C.
 9. Kthejini patatet një herë gjatë pjekjes.
 10. Shtypni Hiqni lëngun nga gjysma e limonit duke përdorur shtypësin e agrumeve.
 11. Koriandër grisni imët.
 12. Spërkatni patatet e pjekura të gatshme me lëng limoni dhe spërkatini me koriandër.

Vegla

 • tenxhere
 • shtypja e hudhrave
 • pan
 • spatula
 • shtypja e agrumeve