Patate të pjekura të mbushura me lulelakër dhe hudhër

Patate të pjekura të mbushura me lulelakër dhe hudhër

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Mbushja e butë dhe kremoze e lulelakrës së gatuar, salcë kosi, tulit të patates dhe erëzave i bëjnë patatet e pjekura një kënaqësi. kanë shije të shijshme dhe janë të përshtatshme si pjatë anësore dhe si pjatë kryesore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patate të pjekura të mbushura me lulelakër dhe hudhër
Patate të pjekura të mbushura me lulelakër dhe hudhër

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Mbushja e butë dhe kremoze e lulelakrës së gatuar, salcë kosi, tulit të patates dhe erëzave i bëjnë patatet e pjekura një kënaqësi. kanë shije të shijshme dhe janë të përshtatshme si pjatë anësore dhe si pjatë kryesore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët me perime, Me pak karbohidrate, Vegjetarian | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 patate, të mëdha
 • 1-2 lugë vaj
 • 200-250 g lulelakër
 • 1¹⁄2 lugë gjelle gjalpë
 • 3 lugë salcë kosi
 • ½ lugë hudhër pluhur
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • 50-70 g djathë
 • 1 lugë barishte, sipas shijes
 • 1-3 lugë qumësht, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Fërkoni me vaj patatet e lara dhe të thara mirë.
 2. Pjekim në 200°C për 1 orë e 15 minuta derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrë kafe të artë. te ftohta pak, i pjekim keto Prisni pergjysem pergjate.
 3. Nxirreni mishin me luge.
 4. Ne nje ene qesim pure patatet, lulelakren, gjalpin, kosin, hudhren, kripe dhe piper me maser.
 5. Nëse mbushja është e thatë, shtoni pak qumësht.
 6. Mbushim patatet me përzierjen e përgatitur lulelakër-patate.
 7. Patatet e mbushura vendosim në një tavë dhe i spërkasim me djathë të grirë.
 8. Pjekim në 180 °C për 15 minuta .
 9. Para servirjes, shtoni patatet e pjekura dhe spërkatini me barishte të grira.

Vegla

 • thikë
 • purëse patate
 • tavë enës