Patate të pjekura të shijshme me kopër dhe hudhër

Patate të pjekura të shijshme me kopër dhe hudhër

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Këto patate të pjekura aromatike janë një ndryshim i thjeshtë dhe i përsosur në një shoqërim të shijshëm të pjatave me mish ose peshk. Patatet e reja janë shumë aromatike, aromatike dhe tepër të shijshme. Receta është mjaft e thjeshtë dhe mund të përgatitet nga çdo amvise.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patate të pjekura të shijshme me kopër dhe hudhër
Patate të pjekura të shijshme me kopër dhe hudhër

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Këto patate të pjekura aromatike janë një ndryshim i thjeshtë dhe i përsosur në një shoqërim të shijshëm të pjatave me mish ose peshk. Patatet e reja janë shumë aromatike, aromatike dhe tepër të shijshme. Receta është mjaft e thjeshtë dhe mund të përgatitet nga çdo amvise.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët anësore, Pjata me perime | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 1300 g patate të reja
 • 1 kokë hudhër
 • ¼ tufë kopër
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200°C.
 2. Lyejmë një tavë me pak vaj.
 3. Patatet i lani dhe i thani mirë.
 4. Prisni në 2-4 pjesë, në varësi të madhësisë së tyre.
 5. Qrojini hudhrat dhe shtypeni me shtypje.
 6. Lajeni koprën, tundeni dhe grijini imët.
 7. Përzieni patatet në një enë me hudhrën, koprën, vajin dhe gjalpin e shkrirë si dhe kripë e piper.
 8. Vendosni në tavë. .
 9. Patiqini patatet e reja në furrë për rreth 40- Piqini për 45 minuta ose derisa të zbuten.
 10. Hiqni nga furra, vendosini në një pjatë ose pjatë të sheshtë.
 11. Zbukuroni me kopër të freskët dhe shërbejini me një sallatë të freskët ose si pjatë anësore, nëse dëshironi.

Vegla

 • thikë
 • qërues perimesh
 • tavë
 • dërrasë prerëse
 • shtypje hudhre
 • takëm
 • tas