Patate të shijshme fondante me hudhër nga furra

Patate të shijshme fondante me hudhër nga furra

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Sipas kësaj recete franceze, fillimisht skuqen në një tigan. Më pas perimet zihen në furrë me lëng mishi, erëza dhe hudhër, duke shpalosur një aromë tepër të shijshme. Në këtë mënyrë copat e patates do të jenë krokante nga jashtë dhe shumë të buta nga brenda.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patate të shijshme fondante me hudhër nga furra
Patate të shijshme fondante me hudhër nga furra

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Sipas kësaj recete franceze, fillimisht skuqen në një tigan. Më pas perimet zihen në furrë me lëng mishi, erëza dhe hudhër, duke shpalosur një aromë tepër të shijshme. Në këtë mënyrë copat e patates do të jenë krokante nga jashtë dhe shumë të buta nga brenda.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje | Menu: Enët anësore, Pjata me perime | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 4-5 patate, të mëdha
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 50 g gjalpë
 • 240 ml lëng pule
 • 2 degë trumzë
 • 2 degë rozmarinë
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi , per shije

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200°C.
 2. Qëroni dhe përgjysmoni patatet për së gjati.
 3. Përdorni thikën për të prerë secilën pjesë në një formë “fuçi”.
 4. Thërrmoni hudhrën me thikë. një furrë Nxehni një tigan të përshtatshëm.
 5. Patatet vendosini në tavë nga ana e prerë poshtë.
 6. Afërsisht. Skuqini për 5-7 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 7. Rrotulloni dhe gatuajeni edhe 5-7 minuta.
 8. Shtoni në tigan gjalpin, lëngun, hudhrën, trumzën dhe rozmarinën.
 9. Gjeni tavën në furrë për 20-30 minuta
 10. Rrezojini patatet fondant me kripë dhe piper.
 11. Hidhni lëngun përpara se t’i shërbeni.

Vegla

 • Ques
 • Thikë
 • Dërrasë prerës
 • Taganisje, e papërshkueshme nga furra