Patate të shijshme të skuqura me luspa, qepë dhe vaj

2 persona | 40 minuta

Një pjatë e thjeshtë me patate dhe kërpudha që mund të përgatitet shpejt. Patatet e skuqura të bëra nga patatet e papërpunuara me llamba janë veçanërisht të shijshme dhe aromatike dhe nuk duhen humbur në stinën e vjeshtës.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Patate të shijshme të skuqura me luspa
Patate të shijshme të skuqura me luspa

2 persona | 40 minuta

Një pjatë e thjeshtë me patate dhe kërpudha që mund të përgatitet shpejt. Patatet e skuqura të bëra nga patatet e papërpunuara me llamba janë veçanërisht të shijshme dhe aromatike dhe nuk duhen humbur në stinën e vjeshtës.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 500 g kanterele
 • 2-3 lugë vaj vegjetal
 • 1-2 qepë
 • 500 g patate
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Pastrojini mirë lushat.
 2. Ngrohni vajin në një tigan dhe kaurdisni qepën e grirë për 4-5 minuta.
 3. Shtoni pulpat dhe skuqini edhe për 15 minuta.
 4. Shtoni patatet të prera në copa të vogla. tek kërpudhat dhe qepët Shtoni në tigan.
 5. Skuqini edhe për 20 minuta ose më shumë duke i përzier herë pas here.
 6. Patatet duhet të jenë të buta.
 7. 5 minuta para përfundimit të pjekjes, i rregulloni patatet e pjekura me kripë dhe piper.
 8. Shërbejini patatet me një sallatë të freskët.

A ose shkon mirë me patate të skuqura.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • lugë përzierje