Patate të shkëlqyera të pjekura të stilit francez me majdanoz

Patate të shkëlqyera të pjekura të stilit francez me majdanoz

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Të gjithë kanë provuar patatet e zakonshme të skuqura. Këto shije janë krejtësisht të ndryshme dhe janë thjesht të shkëlqyera në shije. Sekreti i shijes së mrekullueshme kremoze është sasia e madhe e gjalpit të shkrirë që shpërndahet mbi fetat e holla të patates. Të gjithë duhet ta përgatisin këtë pjatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patate të shkëlqyera të pjekura të stilit francez me majdanoz
Patate të shkëlqyera të pjekura të stilit francez me majdanoz

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Të gjithë kanë provuar patatet e zakonshme të skuqura. Këto shije janë krejtësisht të ndryshme dhe janë thjesht të shkëlqyera në shije. Sekreti i shijes së mrekullueshme kremoze është sasia e madhe e gjalpit të shkrirë që shpërndahet mbi fetat e holla të patates. Të gjithë duhet ta përgatisin këtë pjatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët me perime, Me pak karbohidrate, Vegjetarian | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 900 g patate
 • 4-5 lugë gjelle gjalpë
 • kripë, për shije
 • majdanoz, për shije

Udhëzime

 1. Qërojini patatet, pritini në feta shumë të holla dhe ndajini në 4 pjesë të barabarta.
 2. Shkrini gjalpin.
 3. Tavën për pjekje ose pjatën e pjekjes e grini në skarë me gjalpë dhe i spërkatni me kripë.
 4. ¼ e fetave të patates në një masë të barabartë, E trashe E shtrojme shtresen ne tepsi.
 5. Lyejeni me furçe me gjalp dhe sperkatni me kripe.
 6. Perserisni shtresat.
 7. Prisni nje cope leter alumini sa permasat e tepsise.
 8. Lyejeni njeren ane me gjalp .
 9. Me anën e lyer me gjalpë Vendosni sipër patateve.
 10. Sipër vendosni diçka të rëndë në mënyrë që patatet të shtypen pak.
 11. Futeni kallepin në furrën e ngrohur më parë në 220°C dhe piqeni për rreth 25 minuta. .
 12. Hiqni peshën dhe folenë dhe gatuajeni edhe 20 minuta të tjera.
 13. Hiqni patatet e pjekura nga furra, zbukurojeni me majdanoz dhe shërbejeni menjëherë.

Nëse dëshironi një kore edhe më të freskët, kaloni furrën në funksionin e grilit për rreth 5 minuta në fund të kohës së përgatitjes.

Vegla

 • qërues
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pjek
 • fletë alumini