Patë e mbushur me mel dhe gjalpë nga furra

Patë e mbushur me mel dhe gjalpë nga furra

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Pata për Krishtlindje është një klasik. Kjo delikatesë është kënaqësia më e pastër e kuzhinës. Në këtë recetë, mbushet me meli, duke e bërë gjellën ushqyese dhe të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patë e mbushur me mel dhe gjalpë nga furra
Patë e mbushur me mel dhe gjalpë nga furra

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Pata për Krishtlindje është një klasik. Kjo delikatesë është kënaqësia më e pastër e kuzhinës. Në këtë recetë, mbushet me meli, duke e bërë gjellën ushqyese dhe të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Fermentoj | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1 patë
 • 1 filxhan meli
 • 6 lugë gjelle gjalpë
 • erëza, për shije
 • kripë, për shije

Udhëzime

 1. Patën e lani dhe e fërkoni me kripë dhe erëza.
 2. Zieni gjysmën e melit në ujë dhe e shoshitni.
 3. Përzieni gjalpin me qullin e melit.
 4. Mbusheni patën me melin dhe ziejini për rreth 3-4 orë Ndez furrën.

Vegla

 • Tavë
 • Pot
 • Soshe