Patë e pjekur në furrë me patate dhe erëza

Patë e pjekur në furrë me patate dhe erëza

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 600 minuta

Piqet në pjekje së bashku me patatet në furrë. Mishi i shpendëve merr një kore të kuqërremtë dhe të shijshme dhe është një vakt i mrekullueshëm festash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patë e pjekur në furrë me patate dhe erëza
Patë e pjekur në furrë me patate dhe erëza

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 600 minuta

Piqet në pjekje së bashku me patatet në furrë. Mishi i shpendëve merr një kore të kuqërremtë dhe të shijshme dhe është një vakt i mrekullueshëm festash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 5,5 kg patë, e plotë
 • Kripë, për shije
 • Peper, për shije
 • 1,3 kg patate, mundësisht të vogla

Udhëzime

 1. Shpëlajeni patën me ujë të ftohtë, thajeni me peshqir letre.
 2. Kripo brenda dhe jashtë.
 3. E vendosim në frigorifer për 6 orë ose gjatë gjithë natës.
 4. Nxirreni patën nga frigoriferi dhe thajeni me
 5. letër peshqirët.
 6. Lëreni në temperaturën e dhomës për 1 orë.
 7. Gdhendni patën në intervale me tehun e thikës.
 8. Redoseni me kripë dhe piper.
 9. Vendosni patën në një tavë me raft teli.
 10. Pjekim ne 160°C per 1 ore.
 11. Qëroni patatet dhe ziejini në ujë të vluar me kripë për 3-5 minuta.
 12. Lëngun e kullojeni.
 13. Nxirreni patën nga furra dhe kulloni yndyrën.
 14. Ngrini patën dhe vendosni patatet poshtë.
 15. Një orë tjetër në 160°C Piqem.
 16. Ulni temperaturën e furrës në 140°C dhe gatuajeni edhe për 30-45 minuta të tjera.
 17. Lëreni patën të pushojë për 20-30 minuta përpara se ta servirni.
 18. Vendosni patatet në një pjatë dhe mbulojini me petë.

Vegla

 • Tavë për pjekje me raft teli
 • Peeler
 • Gërshërë shpendësh