Patë e thjeshtë e pjekur me vetëm 2 përbërës nga furra

Patë e thjeshtë e pjekur me vetëm 2 përbërës nga furra

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 195 minuta

Me këtë recetë të thjeshtë, të ftuarit do të habiten. Për vaktin e festës nevojitet vetëm kripë. Me këtë recetë, mishi do të jetë i lëngshëm dhe i shijshëm, korja – kafe e artë, krokante dhe e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Patë e thjeshtë e pjekur me vetëm 2 përbërës nga furra
Patë e thjeshtë e pjekur me vetëm 2 përbërës nga furra

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 195 minuta

Me këtë recetë të thjeshtë, të ftuarit do të habiten. Për vaktin e festës nevojitet vetëm kripë. Me këtë recetë, mishi do të jetë i lëngshëm dhe i shijshëm, korja – kafe e artë, krokante dhe e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Fermentoj | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1 patë
 • 1 lugë kripë

Udhëzime

 1. Evisceroni, shpëlajeni dhe thajeni patën.
 2. Hiqni yndyrën e tepërt.
 3. Përdorni një pirun ose thikë për të prerë lëkurën në disa vende.
 4. Kujdes të mos dëmtoni mishin.
 5. Fërkojeni patën e pjekur me të në kripë dhe vendoseni në një tavë me një tela.
 6. Mbuloni patën me letër alumini jo fort dhe vendoseni në furrë të parangrohur në 180 °C.
 7. Për të llogaritur kohën e gatimit, lini 30 minuta për kilogram peshe.
 8. Hiqni folenë 30 minuta para përfundimit të gatimit në mënyrë që pata të marrë ngjyrë kafe dhe krokante.
 9. Hidhni herë pas here yndyrën e kulluar në tavën e pjekjes.
 10. Nxirreni patën e përfunduar nga furra.
 11. Mbulojeni patën e pjekur me letër dhe lëreni të pushojë për 20 minuta – kështu do të jetë edhe më e lëngshme.

Vegla

 • Thikë
 • Pjekje pjate